7x s Vratislavem Přibylem

Ing. Vratislav Přibyl 56 let ředitel společnosti JUNGHEINRICH (ČR) s. r. o. Ve společnosti Jungheinrich (ČR) s. r. o., která letos slaví 25 let na trhu České republiky, pracuje Ing. Vratislav Přibyl na pozici ředitele od roku 1994. Společnost Jungheinrich patří v celosvětovém měřítku k předním výrobcům vysokozdvižných a nízkozdvižných vozíků, skladové techniky, logistických systémů a služeb pro kompletní vnitropodnikovou logistiku. Jako výrobní společnost a zároveň poskytovatel služeb v oblasti vnitropodnikové logistiky nabízí společnost Jungheinrich svým zákazníkům rozsáhlý výrobní program vozíků, regálových systémů, souvisejících služeb a poradenství.

Který technický, kulturní, společenský jev (vynález, událost, myšlenku) považujete za nejdůležitější?

Bez vynálezu kola by určitě nevznikl automobil, ale já jsem přesvědčen, že objev elektřiny a její následné využití v řadě oborů je klíčové pro současný svět. Celý život mě provázejí objevy a aplikace z oblasti IT a komunikačních technologií, které jsou založené na elektrotechnice a digitalizace je dalším pokračováním tohoto trendu.

Kdo nebo co Vás ve Vašem životě nejvíc ovlivnil?

Nejvíc mě ovlivnil minulý režim v tom smyslu, že něco takového bych už nechtěl zažít. Jsem rád, že moje generace tomu ještě včas unikla. I přes řadu omezení je náš dnešní život plný příležitostí a omezují nás jen naše vlastní schopnosti. Obecně mám velkou úctu k lidem, kteří v životě něco dokázali, v podnikatelské sféře pan Jungheinrich, zakladatel firmy, pro kterou pracuji, nebo pan Marshall, který na koleně vyráběl zesilovače, které nakonec dobyly svět.

Pokud byste mohl v české, evropské nebo světové politice něco změnit, posunout nebo dotáhnout do konce, co by to bylo?

V obecné rovině bych se snažil přenést některé osvědčené manažerské metody do práce státní správy. Nezdá se mi, že by se někdo zabýval objektivně efektivitou těchto orgánů stejně intenzivně, jako je tomu zvykem v podnikatelském sektoru. Konkrétně bych se zaměřil na silnice: výstavba silnic a dálnic v naší republice je jeden velký podvod na občany a bylo by třeba s tím už konečně něco udělat.

Co je Vaším motorem?

Většina našich vysokozdvižných vozíků má elektrické motory a funguje to dobře. Na co přesně jedu já jsem ještě stále úplně neobjevil. Zkouším různé směsi. Když se zrovna daří v práci, což bych přirovnal trochu k jízdě po větru, není potřeba silného motoru, když jsou problémy, je pro mě důležitá jakákoli fyzická aktivita a potom sklenice piva nebo vína.

Co byste dělal, kdybyste nedělal svoji současnou práci?

Asi bych zakotvil v nějakém příbuzném oboru. Musela by tam být zajímavá technika a muselo by to mít fyzický základ. Na burze bych spekulovat neuměl.

Kterou osobnost (žijící nebo historickou) byste rád potkal, a proč?

Winstona Churchilla nebo Johna Lennona, jestli by si na mě udělali čas. Bylo o nich napsáno tolik, že je těžké si udělat názor, možná by mi osobní setkání pomohlo.

Vaše životní motto?

Člověk by měl zůstat slušný, i když někdy to není snadný.