900 odstínů červené v HDF s. r. o.

Přípravy prvního vydání Plastics Production nás zavedly do obce Nižná, v krásné krajině severního Slovenska. Cílem naší cesty byl výrobní závod společnosti HDF s. r. o., slovenského výrobce plastových komponentů pro různá průmyslová využití.

Tato společnost působí na trhu již 14 let a své výrobky vyváží do celé Evropské unie. Jejími hlavními odběrateli jsou prémiové společnosti oboru automotiv, který je pověstný svojí přísností na kvalitu dodávaných komponentů nebo firmy z kosmetického průmyslu, které také kladou vysoké nároky na kvalitu barev.

Společnost pravidelně investuje do nových strojů i technologií, v současné době se ve výrobě nachází 33 strojů, z nichž patnáct bylo pořízeno během tří let! Nezbytnou součástí technologií zpracování plastů je proces čištění, jehož efektivitu řeší i ve společnosti HDF s. r. o., kde věnují velký důraz na design a stálost barev. Například pro kosmetický průmysl má společnost týdně až 150 zakázek, z toho až 130 v různých barvách.

Vysokou úroveň čistoty produktů zajistilo nasazení nové technologie čištění vstřikolisů s využitím granulátu ULTRA PLAST, který na trh dodává společnost CECHO-Bohumil Cempírek s. r. o.

Přípravek ULTRA PLAST je určen pro vstřikolisy, extrudéry a vyfukovací stroje. Funguje na principu chemické reakce a neobsahuje žádná abraziva, která mohou postupem času způsobit opotřebení čištěných ploch. Díky svému specifickému složení šetrně uvolní a následně odstraní barvy, povlaky, tmavé body a další druhy nečistot, a to při výrobních teplotách od 120 °C do 420 °C.

Pan Ing. Ján Franek, manager HDF s. r. o., dodává: „Granulát od společnosti Cempírek je pro nás přínosný, protože nyní dokážeme vyrábět kvalitní věci s čistotou produktu na vysoké úrovni. Zkracujeme prostoje na strojích a snižujeme vznikající odpad. Za rok užívání si nepamatuji reklamaci nějakých černých bodů nebo šmouh, vše se perfektně odstranilo. Přiznávám, že jsem byl zpočátku skeptický, protože jsme testovali materiály i od jiných firem a žádná nás v reálu nepřesvědčila, nebyla natolik úspěšná. Konzultace s panem Ďurinou ze společnosti CECHO nás navedla k vyzkoušení granulátu ULTRA PLAST a nyní mohu prohlásit, že jsme spokojeni, a to i po cenové stránce, která vychází lépe. Za dva roky jsme snížili na dílech pro elektronický průmysl náběhový skreb z 15 % na úroveň pod 3 %. Je to nejen čištěním, optimalizováním, plánováním a dohodou se zákazníky, ale fakt, že jsme začali nový granulát plně využívat a že nám umožnil snažší a preventivní čištění po všech tvarech materiálu, hraje velkou roli. U nás používáme konkrétně přípravky vhodné pro čištění šneků a horkých systémů při změně barev a materiálů. Najdete u nás granuláty s označením PO-CS, směs je vyrobena obzvláště pro použití na polyolefiny. Granulát ULTRA PLAST s označením HIGH-CS je určen především pro transparentní díly k odstranění problémů s černými tečkami či „mléčného stínu“. Pro zpracování vysokoteplotních polymerů je využívána řada HT-CS, která je vhodná pro žáruodolné materiály a umožňuje čištění bez kouře a nežádoucích zápachů. Máme 100 základních pigmentů a na základě receptur dokážeme namíchat 100 tis. odstínů barev. Jen u červené barvy namícháme neuvěřitelných 900 odstínů! Čistota a precizní zpracování produktů je na prvním místě a používání produktů z firmy CECHO nám v tomto velice pomáhá.“

Skvělé zkušenosti zaznamenali v HDF s. r. o., také se speciálním tekutým čisticím prostředkem ULTRA PLAST LP, který je určen pro čištění šneků, komor, trysek, extrudovacích hlav a horkých systémů. Jeho úkolem je odstranit zbytky spáleného materiálu, barev, usazenin, povlaků a matných skvrn vzniklých při výměně materiálu nebo změně barev. Tento tekutý čistič může být použit u všech druhů termoplastů při teplotách od 120 °C do 400 °C.

Pan Franek dodává: „Jedná se o netoxický čistič, bez zápachu, který je tak příjemnější pro obsluhu, navíc neobsahuje žádná rozpuštědla, a tak nepoškozuje naše stroje. Při pravidelném používání vytváří ochranný film, který pomáhá chránit dotčené části před oxidací a napomáhá tak rychlejšímu a snazšímu čištění.“

Děkujeme zástupcům společností CECHO – Bohumil Cempírek za možnost návštěvy provozu společnosti HDF s. r. o., a našemu průvodci Ing. Jánu Franekovi za čas, který si pro nás vyhradil.

Iva Duroňová, David Bartoš, redakce Infocube