ABB na MSV 2017 – dotkněme se spolu budoucnosti

ABB je přední světovou společností s více než 120letou tradicí, působící v oblasti energetiky a automatizace. Umožňuje zákazníkům z oblasti průmyslu a distribuce energií zlepšovat jejich výkonnost a současně snižovat dopad jejich činností na životní prostředí. Její úspěch je dán zejména silným zaměřením na výzkum a vývoj podpořený sedmi výzkumnými centry po celém světě.

Jako jedna z největších společností v oblasti průmyslových technologií na světě kladla ABB vždy silný důraz na výzkum a vývoj, a to i v oblasti robotiky. S instalovanou bází více než 300 000 robotů na celém světě zastává ABB robotika pozici jednoho z předních dodavatelů průmyslových robotů, systémů a řešení pro širokou škálu průmyslových odvětví (automobilový průmysl, výroba plastů, obrábění, slévárenství, elektronika, farmaceutický a potravinářský průmysl).

Čtvrtá průmyslová revoluce se rozjíždí naplno a ABB k jejím možnostem přidává konkrétní činy. Možnost bezpečné spolupráce lidí a robotů těsně vedle sebe otevírá cestu mnoha novým aplikacím, které umožňují zlepšovat produktivitu průmyslových závodů či snímat z lidí nutnost vykonávat nebezpečné nebo stále se opakující činnosti, to vše umožňují dnešní technologie ABB.

Efektivní a flexibilní pokročilá řešení pro spolupráci jsou součástí ekosystému nazývaného „Internet věcí, služeb a lidí“. ABB Robotika soustavně proměňuje podobu automatizace výroby prostřednictvím řady inovativních řešení a služeb, které již dnes pomáhají zákazníkům využívat výhod výrobního závodu budoucnosti.

Výběr toho nejlepšího ze současné robotické produkce ABB najdete i na letošním ročníku významného strojírenského veletrhu MSV, který proběhne ve dnech 9.–13. 10. v Brně. Na stánku 30 v pavilonu G2 bude pro návštěvníky připraveno několik atraktivních exponátů, které zájemcům přiblíží moderní řízení továren a provozů a jasně demonstrují pokročilou úroveň digitalizace a automatizace výroby, kde hraje ABB jednu z vůdčích rolí. Návštěvníci naší expozice budou moci na vlastní oči vidět a vyzkoušet nejnovější technologie v oblasti virtuální reality, digitalizace a automatizace výrobních procesů, servisu, technické podpory zákazníků, ale i v oblasti školení obsluhy a programování robotů.

Stačí nasadit brýle do světa virtuální reality

Nejznámější bezobslužná továrna na výrobu čokolády byla již ve slavném filmu od Tima Burtona. A jako Karlík si ji mohl ve filmu prohlédnout, vy si budete moci část výrobního procesu i vyzkoušet. Nejmodernější virtuální realitu v továrně na čokoládu si projdete přímo na našem stánku.

Najdete zde chytrá řešení pro potravinářský průmysl. Formou krátkých situací přímo v provozu si můžete na chvíli vyzkoušet práci v továrně na čokoládu. Vyzkoušíte si, jaká jsou přísná bezpečnostní opatření ve výrobě, jak chránit vaše zdraví i vašich zaměstnanců pomocí technologií ABB. Vyzkoušíte si, jak fungují naše moderní stroje a využijete naše digitální řešení pro snadnější obsluhu a zrychlení celého procesu, abyste tak zvýšili produktivitu a efektivitu provozu.

„Bude to nevšední zážitek pro každého návštěvníka. Uvidí totiž svět potravinářství zcela jinak a originálně. Jsem si jistá, že naše netradiční forma prezentace pomocí virtuální reality zaujme každého, i zájemce mimo obor,“ říká Tanja Vainio, ředitelka ABB Česká republika.

Kombinovaná buňka s ukázkou bodového svařování a dálkového laserového svařování

Dnešní požadavky na co nejvyšší efektivitu svařování vyžadují vybavení, které v sobě kombinuje vysoce produktivní provoz a rozumné pořizovací náklady. Modulární buňky jsou optimálním řešením pro robotizaci svařování. Základem tohoto exponátu jsou 2 roboty ABB IRB 6700 doplněné o řešení pro bodové svařování SpotPack a aplikaci remote svařování Laser Scanner.

Robot IRB 6700

V případě robotu IRB 6700 se jedná již o 7. generaci velkých robotů, která se může chlubit mnoha vylepšeními, především větší robustností, snazší údržbou a také nižší spotřebou (o 15 %). To z nich činí nejvýkonnější roboty s nejnižšími provozními náklady ve třídě 150–300 kg. Výsledkem je nejspolehlivější a nákladově nejúspornější velký robot, jaký společnost ABB kdy vyrobila. Díky kompletní řadě variant robotů s nosností od 150 do 300 kg a s dosahem od 2,6 do 3,2 metrů se rodina IRB 6700 snadno přizpůsobí nejrůznějším úkolům v automobilovém průmyslu, ale i v jiných průmyslových odvětvích.

Sety pro svařování

Set SpotPack je snadno použitelné a spolehlivé řešení pro bodové svařování. IRB 6700 s aplikací dálkového laserového svařování (Laser Scanner) je univerzální systém vhodný ke svařování různých materiálů. Zaručuje hluboký průvar a vysokou rychlost svařování s minimálním pnutím díky nízkému příjmu tepla, což usnadňuje konstrukci součástí.

Ovládání a rozhraní

Robot je možné ovládat pomocí ovládacího panelu Flexpendant, který umožňuje přímé (on-line) ovládání a programování. Lze jej využít k rychlému startu a efektivnímu provozu, k monitorování a analýze procesních signálů, k monitorování a řízení laserového zařízení a k přidání výukových nástrojů pro snadné a rychlé nastavení. Druhou možností je řízení pomocí softwaru ABB Robot Studio. Zde jsou k dispozici specializované doplňky, např. pro dálkové laserové svařování „on-the-fly“, umožňující importovat programy skenovací hlavy přímo do Robot Studia. Laser Scanner Smart Component zase napodobuje chování skutečné hlavy skeneru a její interakci s ovladačem robota. Rovněž obsahuje analyzér signálu, který umožňuje monitorování procesních signálu (offline i online), a napomáhá tak uživatelům během fáze optimalizace.

Ochrana obsluhy a zvyšování bezpečnosti robotů – SafeMove 2

Technologie SafeMove, poprvé představená v roce 2008, slouží k certifikovanému monitorování bezpečnosti pohybu robotu, dohledu nad nástroji a robotem v klidovém stavu a také k omezení rychlosti. SafeMove 2 nabízí vyšší flexibilitu, úsporu místa a špičkové nástroje pro zajištění vyšší produktivity při nižších celkových investičních nákladech.

SafeMove 2 systém s robotem IRB 1200 například umožňuje těsnější spolupráci robotů a lidí omezením pohybu robota přesně dle požadavků dané aplikace. SafeMove 2 má mnoho pokročilých bezpečnostních funkcí jako: nastavení rychlostních limitů, bezpečného monitorování klidového stavu, nastavení rozsahů os a soustavného dohledu nad pozicí a orientací. SafeMove 2 rovněž disponuje bezpečnostním sběrnicovým připojením ke kontrolérům rodiny IRC5, tedy IRC5 Single cabinet, Compact a Paint.

Programování

Zájemci se budou moci na veletrhu seznámit také s novinkami v oblasti programování robotů – např. s Robotware 6, nejnovější verzí softwaru pro řízení robotů, či Simplified Robot Programming, které dokáže zkrátit programování robotů pro robotické lakování z hodin na minuty a umožňuje snadné vytvoření profesionálních programů pro robotické lakování i těm, kdo nemají s programováním zkušenosti.

Robotická řešení nejen pro školy

Robotické pracoviště – původně navržené pro výuku na školách, ale stále častěji se uplatňuje i pro školení operátorů výrobních závodů. Díky velkým zkušenostem v oblasti školení ABB Robotika vyvinula školicí robotické pracoviště, které umožňuje vyzkoušet si zařízení v praxi. Součástí pracoviště je propůjčení akreditace pro výuku robotiky a RobotStudia.

Popis pracoviště: průmyslový 6osý robot IRB 120 s řídicím systémem IRC5; malá zástavbová plocha a nízká hmotnost; nízká spotřeba energie; veškeré potřebné bezpečnostní prvky dle norem; možnost rozšíření o další prvky automatizace (dopravníkové pásy, magnetické či pneumatické prvky, kompresor, kamerový systém a další). Robot má nosnost do 3 kg, maximální dosah 580 mm a opakovatelnou přesnost 0,01 mm. K nástroji je možné připojit další senzory komunikující pomocí digitálních signálů. Řídicí systém umožňuje připojení dalších periferních zařízení komunikujících pomocí digitálních signálů.

ABB zajistí zaškolení odpovědných pracovníků i následné každoroční doškolení. Součástí pracoviště je i simulační software RobotStudio – síťová licence.

Programování off-line je nejlepším způsobem, jak prověřit technologii a jak zejména simulovat navržený proces. RobotStudio od ABB umožňuje veškeré programování robotů na počítači. Tím umožňuje velmi přesné simulace s využitím reálných robotických programů, identických s těmi, které jsou aplikovány ve výrobě. V praxi to znamená, že studenti si mohou nejprve naprogramovat robot v RobotStudiu v off-line režimu a následně si program nasimulovat na robotu ve školicím setu.

Těšíme se na vás na veletrhu MSV – najdete nás na stánku 30 v hale G2!

ABB s. r. o.
Vyskočilova 1561/4a, 140 00 Praha 4
tel.: 800 312 222
kontakt@cz.abb.com
www.abb.com/robotika