Automobilka TPCA zahájila dvoutýdenní odstávku

Stejně jako každý rok, i letos je prvních čtrnáct dní v srpnu v kolínské automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) určeno pravidelné letní odstávce.

Poslední pracovní směna připadla na čtvrtek 28. července a zaměstnanci se vrátí do výroby v pondělí 15. srpna. Letní odstávka je vždy určena především pečlivé údržbě strojů a zařízení, ale v letošním roce se v TPCA zaměřují také na větší změny na jednotlivých výrobních provozech, jejichž cílem je především snížení ergonomické zátěže zaměstnanců. „Na projektech pracujeme průběžně po celý letošní rok, ale samozřejmě letní odstávka je ideální příležitost, kam načasovat větší změny,“ říká mluvčí automobilky TPCA Marek Hovorka. Jedna z několika výrazných změn proběhne podle jeho slov na svařovně. Zde se na pracovišti, kde se svařují podvozky, nahradí ruční práce, kterou nyní provádějí zaměstnanci, několika automatizovanými roboty. Zaměstnanec založí díl do robotické linky a roboti se postarají o svařování. Tato změna bude mít nejen významný dopad do snížení ergonomické zátěže zaměstnanců, ale očekává se i příznivý vliv na kvalitu. Obdobná změna – tedy ulehčení práce lidí automatizací – probíhá po celý rok na lakovně na lince, kde se nanáší tmel na karoserie. Zde se kromě letní odstávky bude na změně pracovat i ve zbytku roku a spuštění nových robotů je naplánováno na začátek příštího roku.

Jedním z míst, kde díky automatizaci dojde ke snížení ergonomické zátěže zaměstnanců, je svařovna.

TPCA Toyota Peugeot Citroën je společným podnikem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën. Výroba v závodě postaveném v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín - Ovčáry byla zahájena v únoru roku 2005.
V TPCA pracuje v současnosti 2800 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice. V současné době vyrábí modely Toyota AYGO, Peugeot 108 a Citroën C1, městské vozy vyznačující se spolehlivostí a nízkou spotřebou.
TPCA používá nejekologičtější dostupné technologie, což potvrdila i certifikace BAT (Best Available Techniques), kterou automobilka obdržela společně s certifikátem řízení ochrany životního prostředí EN ISO 14001:2004. Rozvoj Kolínska v uplynulých deseti letech ovlivnila nejen vytvořením tisíců pracovních míst, ale aktivní je i v podpoře dobročinných projektů. Finančně podpořila více než 300 projektů v celkové částce přesahující 100 milionů korun.
 
Marek Hovorka
Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech, s.r.o.
Průmyslová zóna Ovčáry, 280 02 Kolín, Czech Republic
+420 736 526 701
marek.hovorka@tpca.cz
www.tpca.cz