„Divemaster“ – specialista na ponorné frézování

WNT představuje novou monolitní TK frézu MonsterMill PCR-UNI. Již z jejího označení „Divemaster“ ve spojitosti MonsterMill je patrné, že tato fréza představuje něco zcela odlišného. Nejedná se totiž pouze jen o další typ HPC frézy z programu MonsterMill, ale o specialistu na ponorné frézování pod velkými úhly. Fréza se navíc může pochlubit patentovanou geometrií, což ji v této oblasti frézování řadí na vrchol.

Multifunkční nástroj MonsterMill PCR-UNI

V podobě nástroje MonsterMill PCR-UNI představuje společnost WNT neuvěřitelně výkonnou frézu, díky níž můžete využít nové možnosti v oblasti frézování. Tato fréza totiž není pouze vynikajícím pomocníkem při hrubování a dokončování, nýbrž je nepřekonatelná i v disciplíně svislého a šikmého utápění, proto označení „Divemaster“. V jedné fréze objevíte tzv. multifunkční nástroj na zavrtání, frézování plných drážek a kontur, včetně cirkulárního a šikmého utápění pod velkými úhly. Navíc patentovaná geometrie středicího hrotu s vrcholovým úhlem 142°, který kromě přesného a bezpečného frézování bez vibrací při velkých úhlech utápění rozšiřuje použitelnost frézy i pro případy, kde se vyžaduje přesné vrtání na šikmých plochách. Středový hrot pomáhá vrták vystředit a přesně navést na začátku vrtání. Kromě velké výkonnosti si tato fréza získá respekt i díky vysoké procesní spolehlivosti a univerzálnosti. UNI v jejím názvu značí její univerzální použitelnost a uživatelé ji tak mohou nasadit do všech ocelí, litin i nerezavějících ocelí.

Vysoké posuvy díky čtyřem břitům

MonsterMill PCR-UNI disponuje čtyřmi břity, které připouštějí vysoké posuvy a rychlý přísuv na hloubku řezu nejenom při zavrtání. Vysokých posuvů na zub (až 0,137 mm/ot.) lze bez problémů dosahovat i při frézování po rampě, při frézování drážek i při bočním odjehlování. MonsterMill PCR-UNI je jedinou 4břitou frézou, která pokrývá celé spektrum frézovacích operací – od zavrtání přes procesně spolehlivé frézování po rampě pod úhlem až 45 ° až po frézování drážek do plna v hloubce 1xD. Díky svým čtyřem břitům má značnou výhodu oproti konvenčním frézám na ponorné frézování vybaveným pouze třemi břity. To jí dává možnost až o třetinu vyšší rychlosti posuvu, což uvítají zejména ti uživatelé, kteří zároveň požadují rychlost a velké objemy odebraného materiálu za krátký čas.

Optimální odvádění třísky

Monolitní fréza PCR-UNI Vás přesvědčí nejenom díky svým vysokým řezným parametrům, kterých lze docílit pomocí HPC geometrie, ale i výbornou procesní bezpečností, která je hlavním předpokladem úspěšného frézování. Speciální středová geometrie je dimenzovaná tak, aby při rychlém utápění a zavrtání optimálně lámala a odváděla třísky z řezu. Tím nevznikají žádné stočené třísky nevhodného tvaru. Díky spolehlivému odvádění třísek skrze drážky ve šroubovici nevzniká ani nebezpečí vytváření shluků třísek, a to garantuje spolehlivý proces obrábění. „Frézu Monstermill PCR-UNI jsme porovnávali se dvěma konkurenčními nástroji. U jedné ze srovnávaných fréz na ponorné frézování se vůbec nelámala tříska a vznikaly dlouhé neformované třísky. U druhé frézy bylo možné svisle frézovat pouze v omezené míře a hojně se vytvářely nárůstky na břitech,“ vzpomíná produktový manažer Daniel Rommel na fázi testování. „Při frézování s nástrojem MonsterMill PCR-UNI fungovalo vše tak, jak má. Docílili jsme lámání třísek a jejich spolehlivého odvádění, a to vše i při nastavení minimálních a maximálních posuvů.“

Tichý chod při HPC frézování

Pozoruhodným parametrem je podle Rommela i velmi tichý chod, který se u nové frézy při testování též sledoval. A to vše za vysokých parametrů odpovídající HPC frézování. Dle názoru produktového manažera WNT pro oblast monolitního frézování se bezvadného výsledku dosáhlo díky nestejnému dělení břitů a nestejnému úhlu stoupání šroubovice. „Tato speciální nerovnoměrná geometrie zajišťuje měkký řez, působí proti vibracím a garantuje stabilní a přesný proces obrábění,“ dodává Rommel. Tichý chod je známkou spolehlivosti a dlouhé životnosti. Obojího bylo dosaženo i v případě velkých úhlů rampy činících až 45 °, a to bez redukce posuvu. Posuv se musí mírně snížit pouze v případě zavrtání a svislého frézování pod úhlem 90 °. Posuv WNT doporučuje snížit i při zavrtání na šikmých plochách, zejména když následuje operace vrtání, kde přesnost je podmínkou. Právě v případě těchto aplikací přináší patentovaný středicí hrot s vrcholovým úhlem 142 ° uprostřed čelního břitu rozhodující výhodu. Díky tomu lze provést rychlé vystředění bez nutnosti snížení posuvu pro bezpečné zavedení nástroje.

Ztrojnásobení efektivity

„Pokud zákazníci potřebují díru na šikmé ploše, pak by dříve museli vyfrézovat otvor do hloubky min. 1xD tak, aby se vrták dobře a co nejpřesněji zavedl. Při delším vyložení bylo také dříve nutné pro jeho bezpečné a přesné zavedení redukovat posuv. Tuto operaci si nyní mohou díky středicímu hrotu na fréze PCR-INI ušetřit,“ konstatuje Rommel. Zápich frézou do obrobku zcela postačí pro automatické vygenerování středicího otvoru pro následné vrtání. „Tato skutečnost pasuje naši frézu na ponorné frézování do role vysoce efektivního nástroje,“ dodává Rommel. Současně neponechává nikoho na pochybách, že lze pomocí frézy PCR-UNI provádět i ponorné vrtání s minimálním rozdílem oproti TK vrtákům. V praktickém testu, při porovnání tradiční metody oproti technologickým možnostem nové frézy, se její přednosti projevily na plno. Při výrobě 100 děr (Ø 10 mm) jsme snížili výrobní čas z 25 minut na pouhých 8 min, a tím dosáhli až trojnásobné efektivity. K výrazným úsporám přispívá i hodnota 25, pod kterou se umí fréza cirkulárně zanořit.

Přesvědčivá fakta

MonsterMill PCR-UNI je skutečným „přínosným pracantem“, který se svými 4 břity dosáhne velkých objemů odebraného materiálu při hrubování. Také v oblasti dokončování, díky HPC geometrii, dosahuje velmi kvalitního opracování. K tomu přispívá již výše zmíněný velmi tichý chod, který je garancí stability a přesnosti. Všechny uvedené přednosti, kterými v souhrnu jsou: rychlé zavrtání a středění díky patentované geometrii, šikmé a cirkulární frézování pod velkými úhly bez vibrací, optimální odvádění třísek, univerzální použití a vysoká procesní spolehlivost potvrzují, že nová fréza MonsterMill PCR-UNI je díky těmto argumentům skutečným specialistou v oblasti ponorného frézování a označení „Divemaster“ si právem zaslouží.

Pokud se také chcete přesvědčit o jedinečnosti tohoto nového nástroje, prosím kontaktujte naše techniky, kteří Vám nástroj představí a po dohodě předvedou na Vašich strojích.

Produktové video monolitní TK frézy MonsterMill PCR-UNI můžete zhlédnout na tomto odkazu https://www.youtube.com/watch?v=Es-tfzDP8Mc a další informace k této nové fréze na firemních stránkách www.wnt.com.

Ing.Jan Gryč

WNT Česká republika s. r. o.
Sokolovská 250
594 01 Velké Meziříčí
T: +420 566 522 411
F: +420 566 522 414
wnt-cz@wnt.com
www.wnt.com