Ergonomická pomocná ramena

Práce s ručním nářadím obecně přispívá k velkému procentu svalových poruch hlášených každoročně v Evropě a USA. Tyto poruchy často zahrnují namožení a natažení spodní části zad, ramen a horních končetin. Průmyslové manipulátory a balancéry vznikly v reakci na potřebu lepší ergonomie a vyšší bezpečnosti při ruční manipulaci a za účelem dosažení souladu s národními normami a předpisy.

3ARM je vyjádřením úsilí konstruktérského týmu o vytvoření skutečné „třetí ruky“

Všechny pomocné zvedací zařízení mají pozitivní vliv na ergonomickou bezpečnost, přesto konvenční zdvihací zařízení, jako jsou zvedáky, nikdy nebyly spojeny se zvýšením produktivity. Pro aplikace, které vyžadují rychlý a přesný pohyb jsou nešikovné, pomalé a nevyužívají přirozené lidské schopnosti koordinovat a řídit pohyby. Tradiční pneumatické manipulátory mají také několik neergonomických vlastností: mají tendenci k procházení, nárazům a vyžadují mnoho drobných opravných pohybů, což způsobuje únavu a snížení produktivity. Absence intuitivního a citlivého ovládání může také způsobit poškození výrobku a kumulativní traumatické zranění.

Usnadňují práci

Pro efektivní zlepšení kondice pracovníka a na dosažení ergonomie při bezpečné práci je nutné, aby manipulátor nejen odstraňoval napětí při zvedání břemen (podél svislé osy), ale také setrvačnost během zrychlení, brzdění nebo při změnách směru. Řešením je použití ergonomických pracovních ramen 3ARM. Jsou lehké a zároveň robustní, protože jejich základem je hliníkový odlitek. Jejich design vychází z více než 30letých zkušeností katalánského výrobce pantografických závitořezů Roscamat, jehož osvědčené výrobky najdeme ve více než 47 zemích světa. 3ARM je vyjádřením snahy konstruktérského týmu o vytvoření skutečné „třetí ruky“, která je multifunkční a schopná pracovat s různými hmotnostmi a velikostmi na ni upnutého nářadí. Nejčastějším druhem je různé elektrické a pneumatické nářadí, jako jsou vrtačky, utahováky, ruční brusky, leštičky, nebo šroubováky. Také se na tato ramena s úspěchem montují různé ruční svářečky a značicí stroje či jiné typy zařízení, které potřebují být odlehčené. Nejčastěji využívanými pracovními operacemi pro 3ARM jsou utahování, odjehlení, leštění, svařování, značení, míchání, přičemž tyto operace jsou s beztížnými rameny používané nejvíce v těchto odvětvích: automobilový průmysl, letectví, loďařství, železnice, slévárny, kovoobrábění, lakovny, montáže. Největšími uživateli 3ARM ramen jsou výrobci automobilů, firmy působící v leteckém průmyslu, výrobci kovových konstrukcí, jakož i producenti nářadí. Ramena 3ARM pracují s břemeny v rozsahu hmotností 0 až 35 kg, s maximálním rádiusem 2 190 mm a točivým momentem 650 Nm. Zamknutí polohy se provádí mechanicky nebo pneumaticky.

SELOS Magnetics, s. r. o.
Vinohradská 1114/76
618 00 Brno
Tel.: 530 501 331
stroje@selos.cz
www.kovo-stroje.cz