Navigace pro zpracovatele kovu

Nerez, Hliník černá i barevná ocel je klíčový materiál pro zpracování na vláknových laserech a ohraňovacích lisech.

První krok – zpracování deskového či profilového materiálu řezáním

Druhý krok – popis materiálů pro koncové uživatele či výrobní proces

Třetí krok – Ohýbání deskových materiálů

 
 
Možnosti vláknových řezacích laserů

Vhodné materiály: Ocel, nerez, měď, mosaz, dural, bronz, hliník, titan, uhlíkové kompozity

Rozměry a tvary:

Desky: 600x370mm, 2500x1300, 3000x1500, 4000x1500, 4000x2000, 6000x2000

Tloušťky: od 0,2mm do 30mm, největší ekonomické přínosy v tloušťkách do 14mm

Profily: délka rotační osy 3 nebo 6m

Tloušťky a průměry: síla stěny do 10mm, průměr do 150mm

Rychlosti řezu: až 55m/minut, nejpoužívanější řezná rychlost 1 – 20m za minutu

Odpadový materiál a optimalizace výroby: Díky funkci automatického nestingu, která zajišťuje optimální rozložení jednotlivých výrobků v ploše, lze ušetřit velké množství materiálu. Program dokáže využít i vnitřní výřezy větších obrobků pro umístění menších kusů. Díky přesnému výpočtu mohou být vzdálenosti mezi jednotlivými obrobky i menší než 1 mm.

Díky mimořádně tenkému řezu - od 0,02mm, je velmi malý požadavek na vzdálenosti obrobků, což maximálně zefektivňuje využití plochy materiálu

Návratnost a náklady provozu: Vláknový laser HSG vykazuje až 4x vyšší účinnost převodu elektrické energie na světelnou v porovnání s CO2 laserem. Díky tomu je příkon samotného stroje výrazně nižší, stroje produkují výrazně méně ztrátového tepla a nároky na chlazení jsou výrazně nižší.

Paprsek je ze zdroje veden až do řezací hlavy optickým vláknem, nevznikají tedy nároky na údržbu a servis např. odrazných zrcadel.

Vláknové lasery HSG nevyužívají žádné laserové plyny, pouze vláknový zdroj o životnosti 80 – 100 tisíc pracovních hodin. Pro řez, stejně jako CO2 lasery, vyžadují plyn asistenční.

Příkon se pohybuje od 3kVA u 300W zdroje až např. po 40kVA u 8kW zdroje.

Doplňky a příslušenství: Výměnné stoly, zakladače, kamerové sledování produkce

Zdroj: pro vláknové lasery HSG, ACL od 4ISP

Možnosti vláknových značících laserů

Vhodné materiály: Barevné i nebarevné kovy, tvrdé plasty, zrcadla, elox a kovy s povrchovou úpravou), některé keramické materiály, useň a další.

Rozměry a tvary: od konektorů až např. po lokomotivy

Minimální velkost značeného textu: 0,2mm (čitelné pod mikroskopem)

Rychlosti značení: 4m/s, nejběžněji používané 300 – 900mm/s

Grafické a datové podklady: vektorové formáty (dxf), bitmapové podklady (jpg, bmp), načítání z externích zdrojů (databáze, exel, textové soubory). Typický příklad – výrobní štítek kombinující databázový popis, logo, QR kód, standardizované údaje nebo např. výrobní číslo a základní specifikace; kótování, rysky apod.

Začlenění do výroby: On-fly značení na trvale běžícím pásu, identifikace objektu kamerou, speciální podavače, samostatné pracoviště, přenosný přístroj, ruční laserové značení Relicut (např. nadměrných předmětů)

Požadavky na provoz: Elektrická energie 220V, příkon do 1kVA, ochranné brýle, odsávání, 80 – 100 tis. pracovních hodin životnosti zdroje.

Zdroj: Značkovací lasery Relicut

Ohraňovací lisy

Vhodné materiály: Barevné i nebarevné kovy

Šířky: 1 - 8,4m

Tlak: 30 – 640t

Počet řízených os: 4 – 8

Řídicí systém: Numerický 2D, 3D

Ohraňovací lisy slouží k ohýbání materiálu do požadovaného tvaru, kromě standardně dodávaného nástroje, který je schopen ohýbat úhly 90 či více stupňů je možné dodat celou řadu standardních či individuálně řešených tvářecích nástrojů.

Tlaky se vypočítávají dle typu a tloušťky a šíře ohýbaného výrobku.

Ohraňovací lis vyžaduje pro svůj provoz pouze přívod elektrické energie 380V.

Naše stroje se standardně dodávají včetně laserového bezpečnostního systému a dalších ochranných prvků pro bezpečný provoz.

Zdroj: Ohraňovací lisy ACL, 4ISP

Co máte před nákupem právo vědět

Provozní náklady, spotřební části, povinné údržby, doplňkové náklady (provozní plyny, odvětrání, bezpečnostní pomůcky, provozní tekutiny,…)

Záruční a servisní podmínky, kompletnost ceny (chlazení, zdroje, doprava, instalace, školení, pracovní stoly, nástroje …)

Nechte si zpracovat ekonomickou analýzu provozu s různými výkony zdrojů konkrétně pro vaše materiály a intenzitu provozu.

Materiál pro vás připravili
Ing. D. Smrčinová a P. Tůma, 4ISP.s.r.o
tuma@4isp.cz
724 833 773