Nová generace přímého centrálního mazacího systému řízeného PLC

Společnost HIWIN s.r.o. uvádí na český trh mazací systémy FlexxPump od firmy DLS-Schmiersysteme

Strojní součásti lineární techniky vyžadují pro svůj bezchybný provoz dostatečné zásobování mazivy. Mazivo je konstrukční prvek a správná volba mazacích systémů by se měla zohlednit již při navrhování stroje. Při výběru maziva se musí přihlédnout k rozsahu provozních teplot a k provozním a okolním podmínkám. Výsledkem je prodloužení životnosti celého zařízení a snížení celkových nákladů na vlastnictví. Mazací systémy FlexxPump lze instalovat do aplikací lineární techniky i dodatečně.

Kompaktní systém FlexxPump

FlexxPump je mimořádně kompaktní mazací systém využívající tuk nebo olej. Systém vyžaduje externí napájení 24 V DC, existuje i provedení bateriové. Nádrž pro tukové mazivo má objem podle provedení 125, 400 nebo 1500 cm³ (cartridge nebo měch); pro olejové mazivo je to 500 nebo 2000 ml s přímým plněním. Mazací agregát FlexxPump je  k dispozici až s 10 výstupy, a proto představuje optimální řešení pro aplikace s limitovanými mazacími body (až 40 při použití rozbočovačů). Toto řešení dokáže současně mazat jak kuličkové šrouby, tak lineární vedení. Typickou aplikací je mazání ložisek, lineárních vedení, kuličkových šroubů, řetězů a otevřených převodovek nebo ozubených hřebenů.

 „FlexxPump je kompaktní flexibilní systém vhodný pro téměř všechny možné aplikace lineární techniky. Dodává se kompletní, včetně kabelů, tukem naplněných trubiček, maznic, rozbočovačů a dalších prvků zařízení. V případě, že zákazník nemá možnost propojit řízení s PLC, může použít jednoduchý programovatelný řídicí panel FlexxMaster. Plastové mazací trubičky jsou vhodné i pro použití při energetických řetězech," komentuje Petr Lukáš, produktový manažer HIWIN s.r.o., a dodává: „Pokud nelze z různých důvodů využít systémy FlexxPump, je možné ve vybraných případech použít olejový zásobník HIWIN E2."

Olejový zásobník HIWIN E2 pro lineární vedení

Druhou nabízenou možností efektivního mazání je přímá implementace olejového zásobníku v tělese vozíku. Při tomto řešení odpadají problémy s domazáváním za provozu. Toto řešení je možné zvolit v případě lineárního vedení HIWIN řady HG, EG a RG. Tento způsob mazání je čistý, nedochází k průsakům oleje a je šetrný k životnímu prostředí. Použití olejového zásobníků HIWIN E2 podporuje dlouhé periody pracovních cyklů. Mazací olej je nanášen přímo na obíhající kuličky nebo válečky, a proto tento způsob zajišťuje velmi dlouhou dobu bez opotřebování. Díky svým vynikajícím mazacím schopnostem a ve spojení s použitým olejem SH 1000 obstojí toto řešení i v tvrdých podmínkách, v prašném nebo vlhkém pracovním prostředí.

 V nabídce společnosti HIWIN dále nechybí mazací adaptéry, maznice, nástrčná šroubení, mazací lisy, ale i mazací tuky a oleje pro různé podmínky použití ve specifických prostředích.

www.hiwin.cz