Nové obalové materiály od BASF pomáhají šetřit přírodní zdroje

»» Na trhu se poprvé objevil plastový materiál Styropor® vyrobený pomocí obnovitelných zdrojů

»» BASF tak pokračuje v úsilí nahrazovat fosilní zdroje biomasou

Odběratel společnosti BASF, firma Schaumaplast GmbH & Co. KG, zařadila do své nabídky nový typ obalů ze Styroporu®. Novinka z portfolia expandovaných polystyrenů (EPS) má název Styropor MB a je prvním materiálem svého druhu, který je vyrobený s využitím obnovitelných zdrojů.

Fosilní zdroje tradičně používané k výrobě polystyrenů v případě Styroporu MB částečně nahradila biomasa. Unikátní metoda certifikovaná společností TÜV SÜD umožňuje využít biomasu již na počátku výrobního řetězce. Takto vyrobené produkty pak přispívají ke snížení spotřeby fosilních paliv a emisí skleníkových plynů, a to při zachování kvality i složení výrobků.

„V BASF uvažujeme o produktech s ohledem na jejich kompletní životní cyklus. Suroviny vyrobené pomocí udržitelných postupů pro nás tím pádem hrají zásadní roli. Obalové materiály ze Styroporu® mají kromě toho i další výhodu. Z 98 % obsahují vzduch a jsou plně recyklovatelné. Zákazníci je mohou jednoduše vyhodit do kontejneru na plast,“ říká Dr. Klaus Ries, viceprezident Global Business Management Styrenic Foams ve společnosti BASF.

Výhoda pro výrobce i koncové zákazníky

„Obaly ze Styroporu® na bázi biomasy od BASF vyrábíme jako první na trhu. Tato zásadní inovace právem sbírá body. Materiál má pozitivní dopad na životní prostředí a zároveň neztrácí své mnohokrát osvědčené vlastnosti,“ vysvětluje Bernhard Hauck, jednatel společnosti Schaumaplast sídlící v německém Reilingenu. Firmě Schaumaplast umožňuje nový materiál splnit vysoké nároky na udržitelnost, které má jeden z jejích zákazníků: start‑up IceGuerilla.de z východoněmeckého Beeskow.

Zmrzlinu v obalech ze Styroporu® rozesílá tato mladá firma do různých koutů Německa. Díky vynikajícím termoizolačním vlastnostem Styroporu® vydrží zmrzlina dlouho čerstvá, což je při transportech napříč zemí nezbytné. „Doručujeme naši zmrzlinu v obalech nejvyšší kvality. Takový obal musí nejenom udržet zmrzlinu v chladu, ale také šetřit životní prostředí a klima,“ dodává Ralf Schulze, spoluzakladatel a generální ředitel IceGuerilla.de.

BASF nabízí v rámci konceptu využívání biomasy také další druhy EPS. Zákazníci si tento druh plastových materiálů pochvalují zejména díky jeho jednoduché zpracovatelnosti a vynikajícím termoizolačním vlastnostem. Krom jiných typů Styroporu® má BASF v nabídce také další EPS z řady izolačního materiálu Neopor®.

Jak se biomasa využívá?

Stejně jako se zelená elektřina dodává do elektrické sítě, koncept využívání biomasy přidává obnovitelné zdroje do stávajícího produkčního Verbundu. BASF touto metodou (tzv. biomass balance approach) nahrazuje tradiční stoprocentní podíl surovin z neobnovitelných zdrojů. Biomasa (například ve formě bioplynu nebo bionafty z certifikované udržitelné produkce) se mezi vstupní suroviny přidává hned na počátku hodnotového řetězce, díky čemuž se nemění složení ani kvalita produktu. Podíl biomasy v daném výrobku lze následně matematicky stanovit. Společnost TÜV SÜD, která se na vývoji této rovnovážné metody využití biomasy podílela, v poslední době certifikovala hned několik výrobků z portfolia BASF. Krom jiných jsou to technické plasty, superabsorbenty, disperze a další meziprodukty. Metodu však lze použít u většiny produktů ze sortimentu BASF (Pro více informací navštivte www.basf.com/biomassbalance).

 

BASF v České republice

Společnost BASF spol. s r. o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů se distribuuje celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V roce 2017 měla skupina BASF v České republice 280 zaměstnanců a dosáhla obratu více než 666 milionů eur. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.

www.basf.cz