Panasonic: UV vytvrzování efektivně na bázi LED

Panasonic Electric Works (PEW) přináší bohatší sortiment vytvrzovacích hlavic a čoček pro Aicure – systém UV vytvrzování na bázi technologie LED. Na základě požadavků uživatelů jsou v současné době dostupné čočky s různou ohniskovou vzdáleností od 3 mm až do průměru paprsku 10 mm. Pro svoji energetickou šetrnost je vytvrzování ultrafialovým zářením technologie v poslední době často používaná zejména při lepení, lakování, sítotisku a v mnoha dalších oblastech. Lepidla, barvy a laky založené na principu polymerizace se při ozáření ultrafialovým světlem vytvrdí. K vytvrzení přitom dochází během několika sekund, což umožňuje ve výrobním procesu výrazně zkrátit doby zpracování při současném zajištění vysoké jakosti technologické operace.

Aicure UJ30 disponuje životností LED hlavic 20 000 hodin při 100% výkonu, stabilitou ihned po zapnutí, nízkou spotřebou energie a souladem se směrnicí RoHS (Restriction of hazardous Substances). Tříletá záruka je již samozřejmostí pro většinu výrobků Panasonic.

Ultrafialové světelné diody (UV-LED) použité v přístrojích řady UJ30 byly navrženy pro časově kritické aplikace, které vyžadují velký bodový výkon a vysokou stabilitu. UV LED pracují ve velmi úzkém spektru světelného záření, jehož celá intenzita, plynule nastavitelná až do 12 700 mW/cm2, se využije jen pro aktivaci vytvrzovacího procesu a nic se neztrácí přeměnou v neužitečné teplo. Větráky nebo přídavná chladicí zařízení nejsou ani při dlouhodobém provozu zapotřebí a celé zařízení je postaveno na tzv. pasivním chlazení. Vyšší model UJ35 disponuje zpětnou vazbou měření intenzity UV záření a možností ukládat přednastavené průběhy intenzity pro jednotlivé hlavice.

K jedné řídicí jednotce je možno připojit až 4 hlavice. Kombinace čtyř vytvrzovacích LED hlavic s vlnovou délkou záření 365 a 385 nanometrů a 12ti různých čoček umožňuje zvolit optimální řešení pro téměř všechny aplikace při vytvrzování na ultrafialové záření citlivých materiálů. Jednotlivé vytvrzovací hlavice je možné spouštět samostatně nebo společně v automatizovaném provozu externím signálem (např.: PLC) nebo v manufaktuře ručním či nožním spínačem.

Díky velmi malým rozměrům vytvrzovacích LED hlavic, pasivnímu chlazení a vysoké intenzitě ultrafialového záření se Aicure hodí především pro přesné aplikace s vysokými nároky na miniaturizaci, jaké se vyskytují v lékařské technice, elektronice, optice a v automobilovém průmyslu.

zdroj: www.panasonic-electric-works.cz