PODLAHY LIŠKA hledají úspěšné firmy

„Nejraději realizujeme podlahy pro firmy, které jsou úspěšné, nedělají polovičaté věci,“ říká Česlav Liška, majitel brněnské společnosti Podlahy Liška. Společnost Podlahy Liška je zaměřena na dodávku a instalaci rozebíratelných průmyslových podlah.

Česlav Liška, majitel brněnské společnosti Podlahy Liška

Kdy jste se začal věnovat podnikání?

Od roku 1990 podnikám, na podlahy jsem se však začal specializovat až o pět let později. Začínal jsem v době, kdy byl velký zájem o zboží a služby, v dnešní době je bohužel situace pro začínající firmy mnohem složitější.

Jaké jsou zásady, se kterými přistupujete ke klientům?

Na každou zakázku se dívám tak, jako bych ji pořizoval sám pro sebe, a také vím, že to nejlepší nemůže být nejlevnější. Z toho vyplývá, že mám rád trvalé a kvalitní řešení, což je primárním důvodem, proč rádi spolupracujeme s úspěšnými firmami. Řídí je zkušení lidé, u nichž nehraje roli pouze cena, naopak umí ocenit kvalitu. Většina zákazníků již dnes chápe, že levné věci se nakonec prodraží. Šetřit tak, že se vadná, drolící se či prašná podlaha opatří levným (nekvalitním) nátěrem, nemá smysl — situace se za rok bude opakovat. Také jsem se mnohdy setkal s názorem „odborníků“, že dokonalé řešení opravy podlah s efektem dlouhé životnosti nepřináší opakované zakázky, což prý je nežádoucí pro ty, kteří se zabývají podlahami.

Jaký je k tomuto tvrzení Váš postoj?

Pro nás to není problém. Máme téměř 1 700 zákazníků v ČR a SR, mnozí z nich opravují postupně další a další plochy. Kontaktují nás také další noví zákazníci, kteří již nechtějí opravovat podlahy stále znovu a hledají trvalé řešení. Naši zákazníci a manažeři úspěšných firem mají stejné zkušenosti z podnikání jako mám já — postavili svůj úspěch na kvalitě.

Čemu podle Vás vděčíte za svůj úspěch?

Jde právě o ty výše jmenované zásady přístupu ke klientům, každý zákazník by měl za své peníze dostat maximum. Naši zákazníci se k nám vracejí, někteří i po osmi letech. Člověk by se vždy měl držet morálního jednání, poskytovat profesionální služby, chovat se férově.

Kterou zakázku považujete za neojbtížnější?

Byla to pokládka panelů o rozloze 2 400 metrů, po nichž jezdí vysokozdvižný vozík vážící i s nákladem 23 tun. V dalším případě po takovém povrchu jezdí i rolby.

Kde všude můžeme sledovat výsledky Vaší práce?

Za posledních 10 let jsme podlahy dodali či realizovali ve zhruba 800 objektech. Mimo jiné u vojska v muničních skladech, jaderné elektrárně Dukovany, Papírnách Štětí nebo Tatře Kopřivnice. Zakázky uskutečňujeme nejen v České republice, ale i na Slovensku, například v mincovně ve městě Kremnica.

Je uplatnění panelů široké?

Panelové podlahy pro průmysl bez problémů snáší dlouhodobé vysoké zatížení. Na běžných podlahách vznikají praskliny a výtluky. Opakované opravy poškozených, prašných a mastných podlah jsou nákladné, a tak omezují chod provozu. Nemalé finanční částky pak bývají vynakládány také na časté opravy poškozených vysokozdvižných vozíků a jiné manipulační techniky. K poškození této techniky vlivem provozu na vadných podlahách přitom dochází poměrně často. Výhodným řešením jsou právě zátěžové podlahové panely z PVC, které se osvědčily v nejrůznějších výrobních a skladových provozech, kde může být využívána jakákoli manipulační technika a snesou i přejezd nákladních automobilů. PVC podlahy vyhovují ve všech odvětvích průmyslu včetně potravinářského a také v zemědělství. Možné zatížení je až 6 tun/dm2. Trendem jsou nové modely panelů o rozměrech 58 × 76 cm, tl. 22 mm.

Nedochází však při instalaci panelů ke ztrátám z důvodu odstávky výroby?

Instalaci panelů na opravované povrchy lze provést i za plného chodu výroby či provozu skladu, takže ke ztrátám nedochází. Panely lze pokládat na vydrolené, popraskané, mastné i jinak poškozené povrchy.

Jak tedy v praxi instalace panelů vypadá?

Všechny čtyři strany obvodu panelů mají spojovací zámky. K podkladu se panely nelepí, mezi sebou se spojují těmito zámky, případně se provede dodatečné zakotvení extrémně namáhaných ploch. Povrch je nekluzný. Podle testů provedených v uznávané německé zkušebně je bezpečnost proti skluzu hodnocena výsledkem „VELMI BEZPEČNÉ“ zasucha i zamokra, při měření styku s materiálem guma a umělá hmota. Při styku s materiálem kůže dosahuje zasucha i zamokra hodnocení „BEZPEČNÉ“. Podlahové panely jsou vyrobeny z granulátu získaného recyklací PVC z elektrických kabelů. Právě skvělé vlastnosti kabelového PVC jsou zárukou houževnatosti, pevnosti, tepelné izolace, chemické odolnosti a možného použití podlah např. i ve svařovnách a stolárnách. Víme, že jim nevadí ani působení slunečního svitu, mrazu či vysokých teplot. Často jsou také v kontaktu s kyselinami, oleji, ropnými produkty — to vše však kabelové PVC snáší.

www.podlahyliska.cz