Precizní velkoplošné broušení XL stavebních dílů

Brusky s dvojitým nosníkem od firmy Okamoto

Abyste mohli precizně a hospodárně brousit velké stavební díly se šířkou nad 800 mm až do oblasti μm, nabízí výrobce brusek Okamoto průmyslové výrobě brusky s dvojitým sloupkem, které odpovídají těmto vysokým požadavkům na přesnost. Na trhu úspěšné typy jsou brusky pro broušení ploch ACC CHNC, jakož i ACC 208 CHiQ. Obě stavební řady jsou vhodné jak pro broušení vodících drah, tak i pro vysoce přesné broušení naplocho. Jsou mimo jiné vybaveny extra velkými kontaktními plochami, inovativními klouzavými vedeními nebo hydrostatickým systémem Non‑Contact pro stabilizaci stolu stroje.

Při broušení stavebních dílů ve velkých dimenzích je v centru pozornosti zvláště stabilita systému, aby mohlo být rovnoměrně přesně broušeno také přes velké brusné oblasti. Proti mechanickým otřesům a vibracím sází Okamoto u konceptů zařízení ACC CHNC, resp. ACC 208 CHiQ na strojní lůžko ze speciálně odlévané minerální litiny. Vysoce přesná, ručně vyškrábaná, jakožto i speciálně potažená klouzavá vedení V‑V, jako i lineární vedení válců pro různé osy jsou garantem velmi dobrých lehkochodných vlastností a lehkochodných postupů činností i při nejvyšším zatížení. Rovnoměrným rozdělením brusných sil je pod čarou dosahováno velké stability celého brusného procesu.

Hydraulický hydrostatický systém Non‑Contact mění a nastavuje plně automaticky v čase milisekund tloušťku olejového filmu stolu stroje a stabilizuje jej tak po celé broušené ploše. Kolísání tloušťky olejového filmu, a tím upínací plochy je tak téměř eliminováno. Tím dosahuje uživatel extrémní přesnosti obrobku.

ACC CHNC pro velké díly

S brusnou drahou od 2 000 mm do 4 000 mm v podélné ose a příčnou drahou od 1 050 mm do 2 050 mm – podle typu stroje – je ACC CHNC usídlena mimo jiné ve výrobě nástrojů a zařízení, jako i v průmyslové malosériové produkci. Intuitivní ovládání řízení komunikačním softwarem zjednodušuje použití. Jako dodatečné vybavení jsou k dostání například elektro(pernamentně)magnetické upínací desky, papírové pásové filtry s chladicím zařízením, jako i kotoučovým srovnávacím zařízením namontovaným na hlavě vřetena. Thomas Loscher, technický manager u společnosti Okamoto: „Díky pestrým dodatkovým volbám můžeme stroje přizpůsobit optimálně na zvláštní podmínky produkce u výrobce stavebních dílů. To mu poskytuje plánovatelnou jistotu produkce.“

Broušení s inteligentním řídicím softwarem

Také brusky s dvojitým nosníkem ze série ACC CHiQ v portálové konstrukci bodují u průmyslu s robustní, na údržbu nenáročnou dlouhou životností, optimalizovanými časy cyklů a velmi dobrými kvalitami povrchů. Příkladem je ACC 208 CHiQ. S ní lze s maximální přesností brousit obrobky široké až 1 metr. Nejmenší jednotka pro zadání při příčném nebo kolmém posuvu obnáší 0,0001 mm. Příčná vedení lze mechanicky nastavit a je možné je kdykoli v případě potřeby seřídit. Přitom se nemusí provádět kompenzace pomocí CNC, což opět přináší výhodu vysoké kvality a rovnosti povrchu.

Uživatelsky koncipovaný software iQ extrémně zjednodušuje zadávání dat pomocí dotykové obrazovky a snižuje dobu seřizování. Takto se například zadáním parametrů brusných kotoučů v závislosti na příslušné aplikaci automaticky vygenerují optimální řezné údaje a orovnávací hodnoty. Thomas Loscher: „Stroje stavební řady ACC CHiQ brousí velmi přesně i v případě velkých stavebních dílů. Tak obnáší naměřené údaje o plochosti 0,8 μm na 900 mm.“

www.misan.cz

Fotografie: Okamoto Europe