Společnost Arburg na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2017 v Brně

Vysoký výkon v oblasti optiky a aditivních funkčních dílů

Mezinárodní strojírenský veletrh 2017 v Brně je nejvýznamnější průmyslovou událostí v ČR a SR. Společnost Arburg zde, v hale G1, na stánku 39 od 9. do 13. října předvede dvě špičkové aplikace pro výrobně efektivní zpracování plastů: elektrický vstřikovací stroj z výkonné řady Alldrive určený k výrobě pružné hodinářské lupy z tekuté silikonové pryže a Freeformer vyrábějící upínací svorku ze standardního ABS granulátu pomocí aditivních postupů.

Na veletrhu MSV 2017 budeme na elektrickém vstřikovacím stroji Allrounder z řady Alldrive vyrábět pružná transparentní zvětšovací skla z tekuté silikonové pryže (LSR)

„V současnosti existuje v oblasti vstřikování obrovská poptávka po špičkových automatizovaných řešeních. Na veletrhu chceme předvést společnost Arburg jako správného partnera, a to zejména pro speciální high-tech aplikace. Příkladem může být exponát vyrábějící optické díly z tekutého silikonu s použitím přesného a výkonného elektrického vstřikovacího stroje řady Alldrive,“ zdůrazňuje dr. Daniel Orel, ředitel dceřiné společnosti Arburg v České republice. „Ukážeme rovněž aktuální stav na poli volného tvarování plastů pro průmyslovou aditivní výrobu plně funkčních dílů. To je oblast, kde vidíme do budoucna velký potenciál. Díky našemu portfoliu produktů a inovativní technologii zpracování dokážeme pokrýt enormní rozsah výrobních aplikací zpracování plastových dílů. Pro naše zákazníky je ovšem důležitá nejen technická úroveň dodávané technologie, ale také poprodejní podpora, kterou zajišťuje 12 zkušených servisních techniků, a na kterou klade naše společnost velký důraz.“

Zpracování tekuté silikonové pryže na výrobu pružného zvětšovací skla

Elektrický vstřikovací stroj Allrounder 470 A s uzavírací silou 1 000 kN a šnekem na tekutou silikonovou pryž (LSR) vhodný pro použití v čistých prostorách bude vyrábět pružná transparentní zvětšovací skla z LSR. Tento vysoce výkonný vstřikolis je vybaven čtyřnásobnou formou, jehlovým uzavíracím ventilem a studenými vtoky značky Rico. Vysoce transparentní materiál LR 7600 od firmy Wacker má tvrdost 60 Shore A. Na rozdíl od vysoce průhledných termoplastů typu PC nebo PMMA nepodléhá LSR žloutnutí a zůstává čirý i za vyšších teplot a na přímém slunečním světle. Plně elektrický dávkovací systém dodává společnost 2KM. Délka cyklu činí 40 sekund, přičemž hmotnost výlisku dosahuje 5,5 gramu.

Sofistikovaný vzhled: flexibilní hodinářská lupa vyrobená z LSR

Vysoce výkonná řada vstřikolisů Alldrive

Elektrický vstřikovací stroj Allrounder Alldrive dosahuje až o 50 % nižší spotřeby elektrické energie než standardní hydraulické stroje. K této úspoře přispívá rovněž rekuperace energie ze servomotorů při brzdění. Krátké cykly jsou možné díky nezávislým servoelektrickým hlavním osám. Přímo působící vřetenový pohon bez vůle zajišťuje maximální přesnost opakování pohybů, a tím vysokou jakost produkovaných dílů. Další výhodou je nízká úroveň tepelných emisí, dosahovaná díky principu kapalinou chlazených zapouzdřených servoelektrických pohonů. Pohodlnou obsluhu stroje zajišťuje již osvědčený univerzální řídicí systém Selogica.

Aditivní výroba: Funkční díly vyráběné z původních materiálů

Na Freeformeru aditivně vyrobené upínací svorky s hvězdicovým držadlem ze standardního ABS granulátu (Terluran GP 35). Do držadla bude osazena kovová matice umožňující nasazení šroubu a ruční utažení

Díky systému Arburg Plastic Freeforming (APF) lze vyrábět funkční díly na základě 3D CAD dat i z levných plastových granulátů. Na veletrhu MSV 2017 budeme na Freeformeru předvádět příklad aditivní výroby upínacích svorek s hvězdicovým držadlem ze standardního ABS granulátu (Terluran GP 35). Do držadla bude osazena kovová matice umožňující nasazení šroubu a ruční utažení. Délka výroby součástky činí přibližně tři hodiny s výškou nanášené materiálové vrstvy 0,2 mm.

Standardně je Freeformer vybaven dvěma nanášecími jednotkami. Tak je možné kombinovat další plastové komponenty, např. rozdílných barev, se speciálními hmatovými vlastnostmi nebo vytvořit díl s kombinací tvrdých a měkkých částí. Pro realizace komplexních konstrukčních geometrií, jako např. zářezů nebo žebrovaných struktur, lze alternativně použít druhý podpůrný materiál – u veletržní aplikace je použit Armat 21, materiál rozpustný v louhovém roztoku. Tento podkladový materiál se vyznačuje snadným zpracováním a tepelnou stabilitou. Je pro něj charakteristická dobrá tvorba kapek a adhezní vlastnosti, ale také výborná obrysová přesnost s ohledem na konstrukční materiál.

ARBURG spol. s r. o.
Černovická 40, 618 00 Brno
Tel. +420 (0) 548 422 471
Fax +420 (0) 548 422 -479, -481
czech@arburg.com
www.arburg.cz