Tepelné nýtování rozměrných / drobných dílů

Technologie spojování plastových dílů případně jednoho dílu plastového a druhého kovového metodou tepelného nýtování se v současné době stále častěji prosazuje jako čistá a rychlá alternativa k tradičnímu šroubování, případně ultrazvukovému svařování. Výhodou tepelného nýtování je nejen skutečnost, že není třeba použít ke spojení další díl, ale také čistota, vzhlednost a úpravnost výsledného spoje.

Během procesu není okolí nýtovaného dílu namáháno tlakem, vibracemi ani ohřevem. Při procesu nevznikají žádné nečistoty jako zbytky degradovaného materiálu, prach apod. Technologie je proto vhodná i k nýtování citlivých dílů jako PCB, dekorativní díly přístrojových desek nebo optické díly světlometů. Pevnost výsledného spojení v případě správně navrženého nýtovacího bodu/pinu a technologicky správně provedeného nýtování je srovnatelná s ostatními metodami. Další výhodou této technologie je vhodnost k nýtování velkého počtu pinů o velké hustotě najednou.

Na základě těchto požadavků jsme vyvinuli univerzální montážní stroj ve dvou rozměrových řadách, které umožňují připojení přípravků, o rozměrech 1 261 × 650 mm a 761 × 650 mm. Přípravky jsou snadno výměnné, protože jsou připojené přes elektro a pneumatické konektory. Pohyblivá horní deska stroje má uzavírací sílu 3 000 N a zdvih 500 mm. Univerzální stroj může mít samozřejmě výbavu, jako typ řídícího PLC, ESD provedení a další, volitelnou podle přání zákazníka. Univerzální montážní stroj lze nejen využívat pro tepelné nýtování, ale také pro nejrůznější montážní operace (například i v průběhu nýtování) s ručním vkládáním dílů a vyjímáním smontovaných či zkontrolovaných skupin.

Samotný proces nýtování je řízený řídící jednotkou tepelného nýtování, která je součástí rozvaděče univerzálního stroje. Veškeré parametry a nastavení nýtování pro připojený přípravek jsou definovány uživatelem přes dotykový panel není třeba žádného programování. Nadefinované parametry se ukládají přímo na přípravku aby se zajistila jejich aktuálnost při výrobě v jiném univerzálním stroji. Pro zákazníky s větším počtem univerzálních strojů a přípravků je možné dodat externí zálohování definovaných parametrů z jednotlivých přípravků, které také zajistí jejich aktuálnost v každém stroji. Po zanýtování dílu jsou k dispozici pro každý zanýtovaný bod/pin skutečné parametry, které byly dosaženy. Tyto parametry lze posílat do podnikového informačního systému.

Pro nýtování dílů ve velkých sériích nebo dílů s velkou hustotou pinů nabízíme nýtovací stroj s otočným stolem. Stroj s otočným stolem existuje ve dvou rozměrových variantách, do průměru stolu 500 mm a do průměru 750 mm. Nýtovací stroj je opět vybaven stejnou řídící jednotkou tepelného nýtování, která je v univerzálním stroji.

Kromě univerzální stroje dodáváme také jednoúčelové stroje s tepelným nýtováním podle individuálních požadavků zákazníků. Smyslem univerzálního stroje má být rychlé dodání existujícího řešení a také nepřenášení nákladů na vývoj stroje na zákazníka.

www.metess.cz