Úvodník Speciálu Renishaw 2014

Vážení čtenáři, obchodní přátelé, spolupracovníci

Když David McMurtry před čtyřiceti lety vynalezl první spínací dotekovou sondu, zcela určitě netušil že jeho vynález ovlivní celé strojírenské odvětví. Jistě si nepředstavoval, že jeho firma bude zaměstnávat více než 3 000 pracovníků ve dvaceti zemích světa, bude dodávat své produkty těm nejrenomovanějším výrobcům obráběcích a měřicích strojů a stane se průmyslovým standardem v mnoha strojírenských aplikacích. Společnost Renishaw si ke čtyřicetinám nadělila dárek. Unikátní skenovací obrobkovou sondu, která zcela mění dosavadní zvyklosti a posouvá hranice měření a regulace procesu obrábění ke zcela novým hodnotám.

Když Josef Sláma před dvaceti lety zakládal společnost, která na území Česka a Slovenska zastupovala jakousi anglickou firmu vyrábějící měřicí sondy, netušil, že za dvacet let se sondy Renishaw stanou standardem na obráběcích strojích všech českých a slovenských výrobců obráběcích strojů, že se za tu dobu bude mít možnost setkat s mnoha skvělými lidmi z oboru a že si ke dvacátému výročí nadělí tak báječný dárek, jakým je tento Speciál.

Velmi dobře si pamatuji na náš první stánek na brněnském výstavišti. Někteří návštěvníci se domnívali, že červená rubínová kulička na konci té bílé tyčinky je jen symbolický model a zajímali se, jak se tím přístrojem svařuje. Od té doby uběhlo mnoho let, během kterých jsem měl já a moji spolupracovníci možnost učit se od těch nejlepších odborníků z oboru. Zcela určitě musím vzpomenout na pana Šimáka z Letu Kunovice, který mě učil programovat souřadnicový měřicí stroj. Na pana Rakušana z firmy TOSHULIN, od kterého jsme získali první objednávku a který byl pravděpodobně vůbec prvním, kdo měřicí sondu v ČR použil na obráběcím stroji. Na pana Manďáka z Tajmacu, který mi dlouhé roky na potkání opakoval: „Pane Slámo, ty Vaše sondy jsou jen takový přívěšek.“ A na úžasný pocit, kdy mi zazvonil telefon a ozvalo se: „Ty, Slámo, já jsem si vždycky myslel, že ty sondy jsou jen takový přívěšek, ale tady u toho zákazníka bychom to bez té tvé sondy nevyrobili.“

Jmen lidí, bez kterých bychom nebyli tam, kde dnes jsme, je celá řada. Některá z nich najdete uvnitř tohoto Speciálu. Snažili jsme se uvést všechna, ale jsme lidé omylní a v omezeném prostoru se jistě neobjevila všechna.

Dnes tedy máte v ruce náš dárek ke dvacetinám. Chtěli bychom, aby měl pro Vás hodnotu větší než jedno prolistování. Naplnili jsme jej spoustou užitečných informací a snad i zajímavého čtení. Okořenili jsme jej odkazy na internet a navrch přidali pár QR kódů pro lepší zážitek ze čtení. Jestli se nám to povedlo, posuďte sami!

Doufáme, že se Vám Speciál bude líbit a už teď se těšíme na příští. K jedenadvacetinám 🙂

Josef Sláma