Za úspěchem s lidskou tváří - rozhovor SOLEA CZ

Nadpis, který jsem zvolila pro náš rozhovor, není z mojí hlavy. Je mottem společnosti SOLEA CZ a byl tím, co mne zaujalo natolik, abych se snažila dozvědět více o této firmě, která prvotně hlásá do světa svůj postoj k životu samotnému, k svému okolí a neohroženě bourá předsudky „…že něco nejde“. Budu velice ráda, pokud ve Vás odpovědi paní Mičkové zanechají stejně pozitivní pocit, jako v mém případě. Celému týmu společnosti SOLEA CZ, přeji ať stále, co nejdéle a nejpevněji táhnou za jeden provaz. A především, ať je stále hodně práce!

Na úvod našeho povídání, by jistě bylo nejlepší, čtenářům v krátkosti představit Vaši společnost. Osobně by mně zajímalo, s jakým podnikatelským záměrem jste vstupovali na trh?

Jsme ryze výrobní firma a naší hlavní činností je produkce přesných plastových dílů, zejména do automobilového průmyslu a aut předních světových značek jako BMW, Mercedes, Audi, Aston Martin a mnoho dalších. Našim zákazníkům nabízíme vše od výroby formy, sériových dodávek výlisků až po finální montáž sestav. To vše se 70 % zaměstnanců se zdravotním postižením.

Začátky byly těžké, s úvěry a prázdnými, pronajatými prostory se třemi zaměstnanci. V založení firmy sehrály roli dvě hlavní skutečnosti, a to že v zakládající rodině byli lidé se zdravotním postižením a také příležitost pronájmu objektu, ve kterém působíme dodnes. Dříve zde působila firma, zaměstnávající zdravotně postižené, takže tomu byly přizpůsobeny prostory. Postupem času se podařilo pronajatý objekt odkoupit a dnes ve firmě působí 104 pracovníků, z toho 73 zdravotně postižených.

Co je hlavní pracovní náplní společností SOLEA CZ?

Máme čtyři výrobní divize. Nástrojárnu, kde provádíme zejména údržbu a opravy nástrojů pro vstřikování, výrobu přípravků, drobnou kovovýrobu a činnosti s ní spojené jako je frézování, broušení či soustružení. V současné době vyrábíme pouze menší formy pro vstřikování nebo jejich výrobu zajišťujeme externě. Budoucnost bychom rádi zaměřili na rozvoj v oblasti výroby forem.

Dalšími divizemi je lisovna plastů a dvě divize montáží, ručních i strojních.

Do jakých oborů nejčastěji dodáváte svoje produkty, kdo jsou hlavní odběratelé a zájemci o Vaše služby?

Naši zákazníci jsou zejména z oblasti automobilového průmyslu, jedná se například o firmy Magna, Kostal, Grupo Antolin, Pewag, Letoplast a mnoho dalších.

Část produkce dodáváme do oborů elektrotechnického či spotřebního. Za nejdůležitější v péči o zákazníka považujeme přístup, kterým dáte jasně najevo, že zákazník stojí v popředí našeho zájmu.

16 let na trhu je dlouhá doba, během které se vyvinula celá řada nových technologií. Jak je to u Vás s investicemi, nejen do vývoje, ale i vlastního vybavení a technického vzdělání zaměstnanců? V dnešní době, jsou to velmi důležité aspekty pro udržení konkurenceschopnosti, nemyslíte?

Obnova a doplňování strojního vybavení bývá automatickou součástí většiny firem, nejsme výjimkou. Nicméně za klíčové považujeme investice do rozvoje lidí, které realizujeme přes různé národní či evropské projekty, ale také z vlastních zdrojů.

Investujeme do budování firemního prostředí a hodnot, postavených na pilířích lidství, svobody a zodpovědnosti. Přínosem takového postupu bývá mimo jiné skutečnost, že pod‑řízení se mění na sebe‑řízení a z lidí se stávají spolu‑podnikatelé.

SOLEA CZ zaštiťuje pod jedním názvem několik divizí. Máte vlastní nástrojárnu pro výrobu forem. Jaké je technické vybavení nástrojárny?

Hlavní osu tvoří frézování, broušení na plocho i kulato, soustružení a hloubení. Zbývající potřebné činnosti pro výrobu nástrojů zadáváme do kooperací.

Naším novým provozem je lisovna kovů, ve které budeme již v červenci letošního roku realizovat první zakázky.

V rámci nástrojárny vyrábíte pouze pro vlastní potřebu, nebo jste schopni nabídnout klientům i volné kapacity a možnost kooperací?

Potenciálním zákazníkům můžeme nabídnout kapacity v oblasti frézování, broušení i soustružení. Další nové odběratele budeme hledat i pro lisovnu kovů.

Zabýváte se především lisováním plastů, zde svým klientům nabízíte jaké možnosti, proč by se měli obrátit právě na Vás?

Lisovna plastů je ve firmě SOLEA CZ nejstarším provozem, proto můžeme nabídnout svým klientům dlouholeté zkušenosti, z toho 12 let vyrábíme pro náročný automotive průmysl.

Současní zákazníci oceňují zejména kvalitu dodávek za velmi dobré ceny, flexibilitu a vstřícnou komunikaci.

Stává se poměrně často, že k nám zákazník v jeden den transferuje formu v běžícím projektu a již následující den jsou schválené vzorky a zahajuje se sériová výroba.

Od roku 2012 jsme certifikováni dle ISO/TS 16949, dále vlastníme certifikace ISO 9001 a ISO 14001.

Vzhledem k tomu, že máme více jak 50% zdravotně postižených zaměstnanců, můžeme zákazníkům nabídnout benefit ve formě tzv. „náhradního plnění“, který jim ve firmě vyřeší zaměstnání povinného podílu 4 % zdravotně postižených (týká se firem s počtem 25 zaměstnanců a více). V případě využití náhradního plnění nemusí odvádět sankci státu a šetří 36 %.

V oblasti automobilové průmyslu bývá náhradního plnění nedostatek a tuto skutečnost ještě prohloubí připravované změny v zákoně, s platností od 1. 1. 2017.

Našim potenciálním zákazníkům z jakéhokoliv odvětví můžeme nabídnout volné kapacity náhradního plnění v řádu desítek milionů Kč.

Jaké stroje tvoří Váš výrobní park v lisovně?

Tvoří jej 8 vstřikovacích strojů, většina z nich je značky Battenfeld. Největší lis s lineárním robotem má uzavírací sílu 4 000 kN a ustříkne výlisky o hmotnosti 1,5 kg. Ostatní lisy mají uzavírací sílu v rozmezí od 350 do 1 600 kN.

Kromě PVC zpracováváme všechny technické materiály jako je PP, PS, PE, ABS, PC, PC/ABS, PA6, PA6 GF50, PA66, PA66 GF50, PBT.

Měla bych na Vás možná takovou poněkud rýpavou otázku, ale přesto, zkusím to. Během rozhovorů s řadou našich klientů a zákazníků se setkávám, mnohdy až se zoufalstvím, co se týká spolupráce v oblasti automotive. Jedná se především o velmi přísné nároky na kvalitu a rychlost dodávek, tlaku na nízké ceny, ale také o ubývání zakázek v případě poklesu prodeje aut. Jaká je Vaše zkušenost?

Ano, mohu potvrdit, že oblast automotive je náročná ve všech oblastech, které jste zmínila. Ale nevnímáme to jako problém, ale jako výzvu a díky tomu se nám daří již mnoho let měnit předsudky, že zdravotně postižení nemohou vyrábět pro tak náročný průmysl.

Velmi mne zaujalo Vaše logo „Za úspěchem s lidskou tváří“. Prozradíte nám, co se pod ním skrývá v praxi?

SOLEA CZ je rodinnou firmou, která má velmi vstřícný přístup ke svým zaměstnancům. Pracuji ve firmě více než 4 roky a s takovým otevřeným, svobodným a čestným přístupem jsem se nikde nesetkala. Mám kolem sebe kolegy, kteří si prošli těžkou životní zkouškou jako je vážná nemoc a firma jim poskytla zaměstnání přizpůsobené tak, aby ho zvládli včetně úpravy pracovní doby dle jejich individuálních potřeb. S odstupem času říkají, že jim tento přístup přinesl naději, v tehdy beznadějné situaci. V práci se odreagovali a mezi ostatními našli rozptýlení a smysl dalšího života. Tohle osobně vnímám jako naše nádherné poslání.

Mezi našimi kolegy jsou lidé s různou mírou zdravotního postižení jako je Crohnova choroba, epilepsie, diabetes, mentální postižení, onkologie či vady pohybového aparátu. Mezi spolupracovníky je například vozíčkář a vede si výborně.

Ve firmě velmi oceňuji naše přátelské prostředí, možnost pro další pracovní i osobní rozvoj, a že se tam cítím jako doma. To všechno se ukrývá pod naším logem. Chceme s ostatními kolegy tvořit úspěšnou firmu s velkým srdcem, které máme otevřené právě pro lidi, kteří mají nějaké zdravotní postižení.

Již za automatické považujeme společný nákup zdravých potravin z regionu, ale i společný nákup dalších komodit, prospěšných lidem i planetě.

Na závěr by mne zajímalo, zda máte v referencích nějakou TOP zakázku, na kterou jste obzvláště hrdí?

To je krásná otázka, hodně jsem se musela zamyslet, který projekt bych uvedla jako top. Velký pokrok a mnoho cenných zkušeností jsme získali díky projektu pohledových barevných dílů do interiérů nových modelů aut AUDI Q7 a BMW F54.

Děkuji za rozhovor.
Iva Duroňová
redakce

[:]