Zelené obrábění společnosti DATRON-TECHNOLOGY CZ s. r. o.

Velkolepé nové prostory společnosti DATRON-TECHNOLOGY patřily 24.3.2017 návštěvníkům Technologického semináře. Zástupci společnosti připravili velmi pestrý a zajímavý program doplněný praktickými ukázkami obrábění.

Po krátkém uvítání v režii jednatele společnosti, pana Jiřího Malůše, patřilo pomyslné pódium Pavlu Ramíkovi z Ústavu automobilního a dopravního inženýrství, FSI VUT Brno a jeho kolegovi Bc. Romanovi Baxantovi, kteří blíže představili zajímavý studentský projekt týkající se vývoje a konstrukce Formule Dragon 7. Společnost DATRON-TECHNOLOGY patří k firmám, které podporují studenty a poskytují jim tak příležitost setkat se s moderními technologiemi již během studií. Pan Baxant, který je vedoucím týmu, uvedl, že v rámci projektu si studenti zajistí skvělou přípravu do budoucí práce a nevyjdou z katedry pouze s teoretickými zkušenostmi. Celý projekt studenstké formule je velice náročný. Stojí za ním pestrá škála úkolů: vývoj nového monopostu, konstrukce, výroba jednotlivých dílů a vlastní stavba, dodržování přísně stanovených kriterií, odhalení, testování, technická přejímka i obchodní prezentace. Bohužel nemáme nyní dostatečný prostor pro bližší odprezentování, ale ráda vás odkážu na webové stránky http://www.tubrnoracing.cz, kde najdete všechny informace i přehled skvělých úspěchů českých studentů, kteří se ve světových soutěžích umísťují na stupních vítězů.

Následující část semináře moderoval pan Michael Hoffarth z mateřské společnosti DATRON AG, který působí na pozici podpory prodeje pro ČR a SR. Před panem Hoffarthem byl nelehký úkol provést v rychlosti návštěvníky nabitým portfóliem společnosti, představit technologii Perfect CUT a vysvětlit, co se skrývá pod titulkem „zelené obrábění pro černá čísla“. Dozvěděli jsme se, že společnost DATRON AG začínala v roce 1969 s výrobou elektronických měřicích přístrojů a obráběcí stroje vyráběla jen pro svoji potřebu. Na přání zákazníků se však výroba strojů rozšířila i mimo výrobní haly Datronu a první CNC stroj byl prodán v roce 1988 a již tisící stroj v roce 2004. Společnost vyrábí stroje do 60 000 ot/min, svojí konstrukcí velmi nenáročné na prostor i spotřebu energií. Dostáváme se tak k již zmíněnému pojmu „zelené obrábění pro černá čísla“, které ve stručnosti znamená až 80% úsporu nákladů oproti běžným frézovacím strojům. Stroje DATRON jsou opatřeny malými vřeteny s vysokými otáčkami, což snižuje náklady na chlazení, které je navíc, pokud tak lze učinit, prováděno etanolem, který obrobky udrží v čistotě. Při obrábění plastů, kde etanol nelze použít, se využívá ředěný olej. Stroje z produkce společnosti vynikají také skvělým přístupem umožněným velkými dveřmi do pracovního prostoru. Řízení funguje prostřednictvím velkého a přehledného dotekového displeje. K sortimentu společnosti patří frézovací nástroje určené primárně pro vlastní stroje, tyto jsou přizpůsobené na vysoké otáčky. Nástroje mohou být osazeny i do jiných vysokootáčkových strojů a dodá-li zákazník výkresovou dokumentaci a přesné parametry, vyrobí mu zde i speciální nástroje na míru. Všechny nástroje jsou opatřeny speciálním povlakem vhodným i pro obrábění ocelí. Odpoledne patřilo letošním novinkám, které blíže představil aplikační technik DATRON AG pan Marc Reis. V nabídce nástrojů se jedná o jednobřitý nástroj 4 v 1.

Velký prostor dostala novinka z nabídky strojů DATRON NEO, který si mohli návštěvníci individuálně vyzkoušet. Pevně věřím, že o tomto zajímavém „malém velkém“ stroji našim čtenářům přineseme bližší informace. O praktické ukázky obrábění, které obstarali pánové Marc Reis a Ján Varga, byl velký zájem. Kolem strojů bylo stále plno a nelehké otázky návštěvníků skvěle procvičily zástupce firmy DATRON-TECHNOLOGY v čele s jednatelem panem Malůšem.

Technologický seminář se určitě vydařil, návštěvníci si přišli na své jak po odborné, tak i gastronomické a zábavné stránce, o kterou se postaral Simulátor Formule z dílny TU Brno Racing.

Iva ­Duroňová­
šéfredaktorka­­
machining­ & ­tooling ­magazine