BEST PRACTICE: Všechny procesy dokonale pod kontrolou

Jednoduché a cenově výhodné připojení signálního majáku Modlight70 sběrnicovým systémem Cube67

V logistickém centru společnosti Murrelektronik v německém Oppenweileru se produkty samy odesílají zákazníkům. Zní to jako science fiction? Ne! Samy dokonce aktivně přispívají k tomu, aby procesy skvěle fungovaly. Modulární signální sloupky Modlight70 zajišťují jasnou signalizaci a sběrnicový systém Cube zase efektivní a hospodárný přenos k tomu potřebných dat.

Modlight70 v online shopu

Když společnosti z automatizačního odvětví zadají společnosti Murrelektronik objednávku, běží logistické centrum v Oppenweileru doslovo jako „hodinový stroj“! Objednané produkty jsou přepravovány po dopravních pásech ke stanovištím pro sestavení dodávky a balení, a jen o chvíli později se již vydávají úhledně zabalené na cestu do místa určení.

Aby logistické procesy běžely na plné obrátky, jsou běžně obsazena všechna balicí stanoviště. Pokud má některý pracovník pauzu, převezme hned jeho úkoly kolega. Když zbývá jen málo obalového materiálu, postará se pracovník interní logistiky, aby nedošlo k prostojům. V minulosti bylo možné získat přehled, kdo právě kde pracuje, na tabuli v logistickém centru. Jednotlivé signální majáčky sloužily jako indikátor stavu pro jednotlivé úseky.

Sběrnicový systém Cube67 v online shopu

Tým pod vedením Olivera Behnkeho, vedoucího logistického centra Murrelektronik, si předsevzal tento systém zjednodušit. Rozhodli se, že na dobře viditelném místě instalují celou řadu signálních sloupků Modlight70. Od té doby mohou pracovníci v operačním prostoru logistického centra a kolegové v jeho velíně na první pohled vidět, zda všechny procesy běží podle plánu.

Pracovníci na stanovištích pro sestavení dodávky a balení ovládají světla ze své pracovní stanice radiovými ovladači. Pokud svítí zelené LED světlo, pak je vše v pořádku. Žluté světlo znamená, že si pracovník chce udělat pauzu, zaskakující kolega se tak může vydat na cestu. Modrá znamená nedostatek obalového materiálu a červená označuje poruchu. To je jednoznačný systém - není třeba nic říkat.

Velký prostor logistického centra se ukázal jako problém - to bylo jasné již v raných fázích plánování. Spoléhat na to, že radiové signály budou bez problémů přenášeny na velké vzdálenosti nebo dokonce skrz zdi, to se nezdálo týmu Olivera Behnkeho jako v praxi použitelné řešení. Z tohoto důvodu se rozhodli přenášet radiové signály decentralizovaným instalačním řešením na bázi sběrnicového systému Cube, digitálně po kabelech.

Na několika místech byly proto v rozvaděčích v logistickém centru umístěny radiové přijímače. Tyto přijímače ovládají vstupy sběrnicového modulu IP20 Cube20. Vstupní moduly komunikují s řídicí jednotkou (PLC), která signály zpracovává a předává do sběrnicového systému Cube67 v terénu, který ovládá signální majáček Modlight70.

Použití Cube20 v rozvaděči je cenově efektivní řešení, protože místo mnoha jednotlivých I/O karet stačí nainstalovat na DIN lištu pouze jeden modul. To zajišťuje vysoká montážní hustota. „V tomto konkrétním případě jsme museli instalovat v každém rozvaděči pouze jeden modul“, hlásí Oliver Behnke. V praxi se diagnostika jednotlivých kanálů přímo na modulu ukazuje jako výhodná. „Pokud je někde chyba v zapojení, pak svítí LED na daném zásuvném místě a my můžeme chybu bez dlouhého hledání v krátké době opravit.“

Pro integraci akčních členů do systému Cube67 se používají praktické moduly s přímým signálovým připojením na sloupky Modlight. Tyto moduly jsou vybaveny 1,5 m dlouhým připojovacím kabelem s 8-pólovým konektorem M12, ten se připojí přímo k signálnímu sloupku. Jednotlivé přípojné moduly se zas připojí systémovým kabelem, který přenáší signál i energii. „Proto nepotřebujeme žádné samostatné napájení. To umožňuje rychlou a snadnou instalaci.“

Signální sloupky Modlight70 je možné jako jeden přípojný prvek a několik barevných LED modulů o průměru 70 mm modulárně pospojovat bajonetovým uzávěrem. „V logistickém centru jsme přiřadili barvy určité funkci, proto používáme signální majáčky vždy ve stejné konfiguraci“, vysvětluje Oliver Behnke. Důležitá je pro něj energeticky úsporná LED technologie, dlouhá životnost a bezúdržbovost modulů.

http://www.murrelektronik.cz