Dělené průchodky icotek s krytím IP65

Průchodky se pro zavádění kabelů do elektrických zařízení používají již více než 100 let. Během tohoto období postupně rostly požadavky na jejich technické parametry. Původní papírové průchodky byly nahrazeny asfaltovými, keramickými a plastovými, současně se měnily i jejich tvary a vlastnosti. Dnes je již možné upevnit celý kabelový svazek, včetně kabelů s konektory, do jedné kabelové průchodky. Takové řešení s navýšeným krytím představuje na našem trhu německý výrobce Icotek GmbH, který se na vývoj průchodkových systémů specializuje.

Obr. 1: Osazování průchodky KEL-ER vložkami

Největší výhodou dělených průchodek je způsob jejich instalace. Průchodka se montuje až po usazení celé kabeláže, kabely se tedy nemusejí průchodkou protahovat. To umožňuje utěsnit kabely libovolně dlouhé, s konektory, i celé svazky. Poté co je kabeláž připravena, nasadí se na jednotlivé kabely elastické vložky a celá průchodka se zkompletuje dvoudílným šroubovacím rámečkem. Pokud je potřeba zavést do zařízení méně kabelů než nabízí průchodka, osadí se neobsazené pozice zaslepovacími vložkami. Průchodka s kabely se montuje na zařízení v místě výřezu, které se předem opatří samolepícím těsněním. Kdykoliv je třeba, lze sestavu rozmontovat a změnit složení kabelů. Popsané řešení nabízí výrobce již řadu let pro kulaté i obdélníkové výřezy, dosud však jen s krytím IP54 dle ČSN EN 60529.

Obr. 2: Zadní strana průchodky KEL-ER

Novinkou je řada dělených průchodek KEL-ER, která je určena do náročného prostředí. Princip montáže je shodný jako u standardních systémů. Používají se stejné průchodkové vložky i podkladová těsnění, stupeň krytí je však IP65. Zvýšeného krytí je dosaženo díky nové konstrukci polyamidového rámečku s elastickým těsněním na kontaktních plochách. Všechny komponenty jsou samozhášivé, neobsahují silikon ani halogen a své vlastnosti nemění v rozsahu teplot od - 40° do + 140° C.

Obr. 3: Instalace průchodkové vložky na kabel

Dělené průchodky KEL-ER je možné použít nejen pro zavádění kabelů, ale i hadic, chrániček a trubek (důležitý je pravidelný kruhový průřez). Pokud je zařízení určeno do prostředí, kde se vyskytují chemické látky, UV záření, chladící oleje atp., pak je možné použít průchodkové vložky v černém, chemicky odolném provedení. Dělené průchodky KEL-ER je možné kombinovat s dalšími výrobky, jako jsou standardizované plechy do rozváděčů, EMC komponenty, rychloupínací patice či systémy pro dna rozváděčů.

Podrobnější informace k děleným průchodkám, případně k dalším výrobkům, naleznete na internetových stránkách: www.oskom.cz.