S digitální transformací a novými požadavky na účinnost a flexibilitu ve výrobě stoupají také požadavky, které musí splňovat informační technologie využívané ve výrobě. Tématem 10. Mezinárodního zasedání MES, které se uskuteční v rámci veletrhu HANNOVER MESSE 2018, je naplňování těchto požadavků.
V centru pozornosti zasedání budou pod heslem „Connected Manufacturing – Digital Production“ příklady využívání systémů MES (Manufacturing‑Execution‑Systems). Celodenní akce, která se uskuteční ve čtvrtek 26. dubna v Convention Centru v sále 3 A, je součástí vedoucího veletrhu Digital Factory. V minulém roce se setkání branže zúčastnilo téměř 300 účastníků, zástupců výrobních podniků a diskrétní výroby. Vyvrcholením letošní akce bude mimo jiné pódiová diskuse, která proběhne v poledne. Jejím tématem bude platforma MES jako katalyzátor uskutečňování průmyslu 4.0.
Program 10. Mezinárodního zasedání MES se skládá ze tří částí: přednáškové a diskusní části od 10.30 hodin, prohlídky s doprovodem na téma řešení MES v 15.30 hodin a závěrečné recepce u příležitosti 10. jubilejního zasedání MES od 17.15 hodin. Všechny příspěvky budou simultánně tlumočeny do němčiny a angličtiny. Zasedání zahájí Dr. Olaf Sauer, předseda odboru informační techniky ve VDI (Verein detscher Ingenieure – Svaz německých inženýrů) a zástupce ředitele Fraunhoferova ústavu optotroniky, systémové techniky a vyhodnocování obrazu (IOSB). Bude hovořit na téma interoperability jako základu uskutečňování změn ve výrobě zítřka. Nejprve budou následovat příspěvky k aplikacím ze zpracovatelského průmyslu. O platformové ekonomice a o otázce, pro koho jsou výrobní informační systémy MES v cloudu ekonomické, budou hovořit Dr. Josef Waltl, Global Segment Lead – Industrial Software ve společnosti Amazon Web Services, a Volker Burch, Vice President Advanced Technology společnosti iTAC Software AG. „Průmysl 4.0 prostřednictvím výrobních informačních systémů MES – sedm kroků k digitální transformaci“ je název příspěvku, jehož autorem je Stig Victor Petersen, Vice President Operations dánské společnosti Hamlet Protein Inc.
Po polední přestávce začne ve 12.45 hodin pódiová diskuse na téma platforma MES. Tématem diskuse bude otázka, jestli může existovat dlouhodobá alternativa k řešením MES na bázi cloudu a také půjde o konkrétní podporu firmám, které zatím nevědí, jak postupovat při uskutečňování projektu průmysl 4.0. Diskuse se zúčastní Volkhard Bregulla, Vice President Global Sales Manufacturing, Automotive and IoT ve společnosti Hewlett Packard Enterprise, Wolfgang Dedden, Senior Project Manager Manufacturing Intelligence & Solution Design ve společnosti Bayer AG, Dr. Hartwig Düsing, vedoucí odbytu ve společnosti gbo datacomp GmbH a Andreas Kirsch, člen představenstva ve společnosti GUARDUS Solutions AG. Nahlédnout do tématu průmysl 4.0 v letecké dopravě umožní Dr. Florian von der Hagen, Director MRO IT Solutions společnosti Lufthansa Industry Solutions AS GmbH. „Téma průmyslu 4.0 nezadržitelně proniká do všech obchodních procesů i v letecké dopravě,“ říká F. von der Hagen. „Automatizace procesů v oblasti údržby a oprav, které dosud probíhaly manuálně, je zde spojena se zvláštními požadavky. Výrobní informační systémy (MES) původem z výroby musí být přizpůsobeny zvláštnostem dynamických nepředvídatelných diagnostických a opravárenských procesů. Společnost Lufthansa Industry Solutions se specializovala na tyto mimořádné výzvy a provozuje poradenství v této oblasti jak v rámci letecké dopravy, tak i mimo ni.“
Po pódiové diskusi se zasedání zaměří na aplikace ve výrobním průmyslu. Otázce, jestli je ještě platná automatizační pyramida, se bude věnovat také Rainer Gehring, Director IT & Business Process Management společnosti Schöller Werk GmbH & Co. KG. Peter Jonas ze společnosti Lufthansa Technik AG bude hovořit o systému MES při údržbě součástí letadel. Andreas Daniel se zaměří na to, jak se ve společnosti Buderus Schleiftechnik GmbH podařilo vyřešit cestu k výrobě bez papírů.
Program zakončí doprovázená prohlídka – Guided Tour – „MES Solutions“, která povede halami digitální továrny, kde vystavovatelé návštěvníkům představí řešení MES pro zpracovatelský průmysl a diskrétní výrobu.
Sponzory 10. Mezinárodního zasedání MES jsou GFOS – společnost pro poradenství v oblasti organizace a vývoje softwaru mbH, GEFASOFT GmbH, Hewlett Packard Enterprise GmbH, HUAWEI TECHNOLOGIES, N+P Informationssysteme GmbH a T.CON GmbH & Co. KG.