Japonská společnost Konica Minolta Sensing patří dlouhodobě ke standardům v oblasti přístrojové techniky. Ať už potřebujete objektivně hodnotit barevnost interiérových nebo exteriérových dílů, kvalitu obrazovek, malých i velkých displejů, Konica Minolta Vám vždy nabídne to nejlepší, co lze pořídit.
Před rokem byl na trh uveden nový špičkový přenosný spektrofotometr v geometrii 45/0, který se záhy stal nejžádanějším nástrojem pro kontrolu jakosti nejen v automobilovém průmyslu. Velmi přísné až ultimativní požadavky na nový model se vývojovému týmu v Konice Minoltě podařilo splnit, snad i v jistých aspektech překonat. Bez nadsázky byl model CM-25cG navržen tak, aby splňoval nebo překračoval normy pro měření barev a lesků v řadě průmyslových odvětví, včetně interiérových dílů v automobilovém průmyslu vyrobených z různých materiálů, např. plastů, kůží, koženek či textilií a také textilií a bezpečnostních prvků s vysokou viditelností a reflexí(EN471).
Kromě barevnosti změří zároveň v jednom kroku i lesk v úhlu 60 ° a je tak nejlehčí a nejmodernější kombinací spektrofotometru a leskoměru v jednom přístroji. Velký barevný a snadno čitelný displej pro zobrazení a správu naměřených dat numericky nebo graficky, komunikace přes USB nebo Bluetooth, možnost měření barevnosti i lesku středně velkou i malou aperturou, to je jen základní výčet unikátních vlastností, kterými je tento model vybaven. Uživatel má na výběr měření pomocí středně velké měřicí clony MAV (7 mm), ale také pomocí malé měřicí plochy s rozměrem 3 mm (SAV). Před měřením si může uživatel zaměřený bod prohlédnout pomocí průhledu. Průhledové okénko je umístěno pod měřicím tlačítkem z obou stran přístroje a je tak vhodný jak pro praváky, tak i leváky.
Přístroj můžete ovládat ve dvou módech, administrátorský mód je určen pro detailní nastavení přístroje a kompletní správu funkcí, uživatelský mód pak předurčuje jeho používání pro běžné operace bez ostychu z nechtěného přenastavení zvolených funkcí. S kapacitou náměrů 2 500 mustrů a 7 500 měření vzorků už interní paměť přístroje nikdy nebude nedostatečná.
Ve srovnání s typickou geometrií 45°: 0° použitou v jiných spektrofotometrech je nový optický systém v modelu CM-25cG dalším krokem k výraznému zlepšení opakovatelnosti, jakož i mezipřístrojové shody a vynikající mezimodelové shody s předchozím modelem CM-2500c. Inovativní optický systém eliminuje směrovou závislost a minimalizuje vliv změn v poloze měření, rotaci přístroje, polohování vzorku a sklon vzorku. To nabízí důležité výhody na matných, strukturovaných a texturovaných materiálech, jako jsou díly typicky používané v automobilových interiérech.
Všichni výrobci automobilových interiérových dílů, kterým zákazník nebo norma ukládá kontrolu jakosti výrobků spektrofotometrem v difúzní geometrii d/8° nemusí podléhat panice. I zde Vám japonská preciznost nabízí adekvátní řešení. Model CM-700d už v našich končinách zdomácněl a to nejen v automobilovém průmyslu, ale je velmi oblíbený rovněž ve strojním, farmaceutickém, stavebním i grafickém průmyslu. Lehký a kompaktní přístroj s vertikálním uspořádáním je fascinující spektrofotometr s barevným displejem, velkou kapacitou paměti, komunikací přes USB nebo Bluetooth a dalšími uživatelky příjemnými funkcemi. Difúzní geometrie umožňuje uživateli měření ve dvou módech, SCI (včetně odleskové složky) a SCE (s vyloučenou složkou lesku). Metoda Specular Component Excluded je metoda, která zohledňuje vliv povrchové úpravy/dezénu. A stejně jako u modelu CM-25cG i u tohoto modelu můžete měřit pomocí malé apertury 3 mm nebo středně velké apertury 8 mm.
Nakonec i pro výrobce exteriérů, lakovny a vývojové týmy zabývající se finální úpravou karoserií lakem metalickým, perleťovým, či jiným lakem oplývajícím zvláštními optickými efekty, má Konica Minolta řešení. V posledních týdnech asi nikomu nemohlo uniknout, že japonská touha po dokonalosti vedla k vytvoření modré metalické barvy nevšedních vlastností, kde byla předlohou modrá motýlí křídla. Její vývoj sice trval mnoho měsíců, ale kvalitu výsledného efektu změří Konica Minolta za pár sekund. Pro tyto účely je nejjednodušší sáhnout po víceúhlovém spektrofotometru CM‑M6. Model CM‑M6 měří barevnost povrchu osvětlením vzorku ze dvou stran pomocí výkonných bílých LED zdrojů. V jednom kroku je tak vzorek osvětlen zleva v úhlu 45 ° od kolmice ke vzorku, v druhém kroku udělá to samé z pravé strany. V obou případech pak dochází k vyhodnocení v úhlech −15 °/15 °/25 °/45 °/75 °/110 ° v souladu s normou ASTM E2194 nebo DIN 5033-7. I tento model je vybaven velkým barevným displejem a jednoduchým ovládáním. Jeho kompaktní a lehké vertikální provedení umožňuje snadné uchopení a manipulaci. Zaměření bodu k měření díky tomu nikdy nebylo jednodušší. Robustní konstrukce stejně jako elegantní a lehké tělo činí CM‑M6 dokonalým nástrojem pro měření kritických částí a dílů, které jinými přístroji jednoduše změřit nejde a pokud ano, pak s nejistým výsledkem. Navíc je CM‑M6 jediný víceúhlový spektrofotometr, u kterého lze měřit i malé plochy, a lze vybírat mezi ∅ 6 mm a ∅ 12 mm aperturami. I tento model spektrofotometru je sázka na jistotu a dlouhodobou spokojenost při řešení obyčejné kontroly kvality neobyčejně precizním přístrojem.
Lukáš Válek