Logistický standard v automobilovém průmyslu – MMOG/LE

Výrobci již téměř patnáct let pracují se standardem MMOG/LE, který se plnohodnotně etabloval v automobilovém průmyslu po celém světě. V současné době využívají dodavatelé v pořadí čtvrtou verzi tohoto standardu, která vznikla ve spolupráci automobilových asociací AIAG a Odette spolu s automobilkami a například i s americkým výrobcem ERP systému pro výrobní společnosti, firmou QAD. V současné době se připravuje nová verze, která bude nová především v rozhraní. Světové asociace připravují webovou aplikaci, která bude mít jednodušší použití.

MMOG/LE poskytuje sadu best practices pro dodavatele hodnotící jejich řízení k dosažení řízení materiálů a logistického hodnocení na světové úrovni s důrazem na použití automatizace k zajištění měřitelných výsledků.

Kvalita také u subdodavatelů

MMOG/LE obsahuje 103 kritérií a šest kapitol, určené pro Tier 2 a nižší, klasifikace ZA, ZB a ZC. Základní verze slouží k vytvoření rychlé diagnostiky kritických oblastí, např. plánování kapacit, řízení zásob. Dokument přichází vstříc menším dodavatelům, aby i se i oni zapojili do kvalitního dodavatelského řetězce. Je známo, že celý řetěz je tak pevný jako jeho nejslabší článek a tudíž všichni dodavatelé by měli být spolehliví s kvalitními dodávkami svých součástek. Umožňuje automobilkám prověřit své dodávky mnohem hlouběji a detailněji v řetězci a eliminovat tak nekvalitní a nespolehlivé dodávky. Přitom není třeba, aby menší dodavatelé procházeli stejně širokými oblastmi sebehodnocení jako dodavatelé Tier1. Nástroj slouží k ověření, že klíčové procesy dodavatelského řetězce jsou splněny. Poskytuje cestu organizacím k postupné migraci na plné hodnocení.

Standard MMOG/LE využívají následující OEM: Chrysler, FAW‑VW, Ford, GM, Iveco, Jaguar/Land Rover, PSA, Renault, Tofas Fiat, Volvo Car, Volvo Truck

Tier 1: Autoliv, Benteler, Beru, Bosch, Brose, Continental, Faurecia, Gates, Johnson Controls, Lear, Magna Powertrain, MGI Coutier

V procesu posouzení standardu jsou automobilky BMW, Daimler, Honda NA, Qoros a VolksWagen.

Přínosy zavedení MMOG/LE

  • Více spokojených zákazníků, více zakázek
  • Zdvojnásobené tržby za 3 roky, bez navýšení počtu zaměstnanců
  • Růst podnikání, bez rostoucích zásob
  • Snížení zásob o 17 až 50 %
  • Snížení výkazů / ručních procesů
  • Zdokumentované procesy, které může každý člověk následovat
  • Zapojení senior managementu do procesu

Aktuální školení pro české a slovenské dodavatele

Minerva Česká republika je pověřená automobilovou asociací Odette ČR školeními a audity standardu MMOG/LE. Minerva, která již od roku 2007 poskytuje školení a audity českým a slovenským dodavatelům, pořádá otevřená školení v jarních a podzimních termínech. Školení probíhají v Praze a v Brně. Aktuální jarní termíny najdete na www.minerva‑‑ is.eu pod sekcí služby a metodika MMOG/LE. Případné dotazy směřujte na mmogle@minerva-is.eu.

www.minerva‑is.eu