Magnetické materiály pro elektrotechniku

Zveme Vás na AMPER 2013 do stánku č.083 v hale P.

Když je materiál vložen do silného magnetického pole a udrží si vysokou hodnotu magnetismu, dostaneme remanenci Br. Intenzita opačného pole, které sníží tento magnetismus na nulu je koercitivita Hc. Silný magnet musí mít obě, dobrou remanenci i vysokou koercitivitu, aby v materiálu zůstala dostatečná hodnota magnetismu.

Moderní magnetické materiály se rozdělují do čtyř základních skupin:

1. Feritové (keramické) magnety

Obsahují přibližně 80% oxidu železa a 20% barya, nebo stroncia. Tyto suroviny jsou v přírodě ve velkém  množství a magnety z nich vyrobené jsou cenově příznivé. Tvarování se provádí lisováním. Feritové magnety jsou tvrdé a křehké. Opracování se nejčastěji dělá  broušením diamantovými nástroji, nebo vodním paprskem.

2. AlNiCo magnety

Jsou směsí hliníku, niklu, kobaltu, železa, mědi a titanu. Vyrábějí se lisováním, nebo spékáním. Magnetované mohou být jen v axiálním směru. Mají vysokou remanenci, ale malou koercitivitu. To určuje velkou délku magnetizačního směru. Optimální poměr průměru magnetu k jeho délce je 1:4. Prodloužený tvar je výhodou ve spojení s jazýčkovými relé. Magnetické pole AlNiCo magnetů může být vlivem demagnetizace oslabeno.

3. Plastomagnety

Tyto magnety mají nejen dobré magnetické vlastnosti, ale i vynikající pružnost. Můžete je ohýbat, svinovat, děrovat a tvarovat bez ztráty jejich magnetických vlastností. jsou velmi odolné proti korozi. Mohou být potištěny sítotiskem. Dělí se na dva typy: izotropní a anizotropní.

4. Vysoko energetické magnety ze vzácných zemin

Jsou to magnety s vysokým obsahem kovů ze vzácných zemin, jako například kobalt, samarium a neodym. Protože tyto materiály dosahují vysoký energetický produkt, mohou být mnohem menší než ferity nebo AlNiCo.

a) SmCo
Výroba lisováním v magnetickém poli a následném spékání. SmCo je křehký a tvrdý materiál s vysokým energetickým produktem. Proto mohou být SmCo magnety menší než jsou feritové, nebo AlNiCo magnety.

b) Neodymy - NdFeB
V současné době je to nejsilnější typ magnetu s vynikajícími magnetickými vlastnostmi, jako je remanence a energetická hustota. Neodymové magnety jsou dodávány jen v anizotropním provedení. Maximální provozní teplota je v rozmezí +80 až +130°C. Neodymové magnety jsou nyní hodně používané v impulzních motorech, vřetenových motorech, bezkartáčových motorech, používají se v  magnetronech, reproduktorech, senzorech, relé, různých nástrojích, atd.

SELOS Bohemia, s.r.o.
Ing. Ladislav Hajduch
Tel.: 530 501 333
E-mail: magnety@selos.cz
více informací na www.magnety.eu