Měření barevnosti - Konica Minolta CM-2500c

CM-2500c je přenosný spektrofotometr, který dokonale padne do ruky. Byl vyvinut k praktickému a jednoduchému měření barevnosti malých předmětů, nepravidelných povrchů stejně jako hrubých, zrnitých nebo texturovaných povrchů. Jeho nejčastější využití je v průmyslových odvětvích při kontrole barevnosti plastových výlisků, tkanin, kůže, imitace kůže apod.

Úvod

Spektrofotometr CM-2500c je model s geometrií 45°:0° a stejně jako další modely  Konica Minolta vyniká svou jednoduchostí a přesností.

Tento model je plně vybaven hardwarovým a softwarovým příslušenstvím k pokrytí široké škály aplikací, kde je geometrie 45°:0° doporučována nebo vyžadována normou. K těm patří právě automobilové interiéry z plastů nebo textilních částí stejně jako průmysl barev a nátěrů, reflexní a bezpečnostní prvky na oděvech nebo v průmyslu tisku či obalových materiálů.

Tělo spektrofotometru CM-2500c je elegantní a lehké, což umožňuje bezchybnou manipulaci. Na první pohled Vám neunikne velký a přehledný displej a absence množství ovládacích tlačítek, jak tomu bývá u podobných přístrojů. Zde postačí pouze dvě tlačítka: unikátní „navigační kolečko“ se kterým se jednoduše pohybuje v operačním menu s podobnou funkcí jako kolečko na klasické myši u počítače a druhé tzv. „tlačítko měření“ k provádění vlastního měření.

Inovovaný optický systém

Uspořádání optické části spektrofotometru CM-2500c je založeno na snaze o maximální reprodukovatelnost a stabilitu při samotném měření. Je kladen důraz na snížení chybovosti v průběhu opakovaného měření barev a zvýšení přesnosti. Integrační polokoule spolu s osvětlovací štěrbinou vytváří světelný zdroj kruhového tvaru, kterým je docíleno perfektního prstencového osvitu v geometrii 45°a:0° a zdokonaluje tak klasickou geometrii 45°:0° známou u starších přístrojů s tímto uspořádáním.

Přítomnost kolimační čočky ještě zdokonaluje souběžnost paprsků a tak je docíleno perfektní jednotnosti vyzářeného a odraženého světla v měřené oblasti. Větší kontaktní oblast pro měřený vzorek snadno zajišťuje stabilní a jednoduché měření vzorků se zakřiveným povrchem jako tomu bývá u dílů v automobilovém průmyslu nebo u měkkých vzorků.

Výhoda tohoto zpracování optického systému v porovnání s tradiční geometrií spektrofotometrů 45°:0° je znatelně zvýšená reprodukovatelnost výsledků měření u jakéhokoliv povrchu. Prokazatelně eliminuje směrovou závislost měření, redukuje rovněž změny v pozici měření, rotaci, umístění vzorku nebo jeho sklonu. Výsledkem je nejvyšší možná stabilita měření.

Lehký, kompaktní a snadno ovladatelný

S tímto ergonomickým designem a váhou pouhých 670g (bez baterií) je CM-2500c dokonale vhodný pro každou aplikaci v laboratoři i v provozu. Kompaktní velikost a přístupnost měřícího otvoru umožňuje uživateli měřit vzorky všech velikostí i tvarů. Exkluzivní „navigační kolečko“ a tlačítko měření zásadně zjednoduší ovládání. Navigační kolečko provede uživatele vlastním menu jako při použití myši u PC. CM-2500c se tak stal standardem mezi rychlými spektrofotometry především pro své jednoduché a rychlé ovládání a vysokou reprodukovatelnost výsledků.

Vlastnosti
  • Inovovaná optika geometrie 45°:0°
  • Nejlehčí, nejkompaktnější a nejrobustnější ve své třídě
  • Rozsah vlnových délek 360-740 nm, 10 nm rozlišení
  • Snadno ovladatelný jednou rukou díky „Navigačnímu kolečku“
  • Možnost volby zdroje : AC adaptér nebo AA baterie
  • Průlom v optice s geometrií 45°:0° s nebývalou přesností a stabilitou

Ing. Karel Prášil

ANAMET s.r.o.
Kováků 26
150 00 Praha
Tel.: +420 257 328 175
Fax: +420 257 323 278
Email: seles@anamet.cz
www.anamet.cz

ANAMET Slovakia s.r.o.
1.mája 29
900 01 Modra
Tel.: +421 905 249 664
Email: igor.culak@anamet.sk
www.anamet.sk