Novinka na evropském trhu byla k vidění na MSV v Brně

Jak zjistit vhodný stroj, jeho konfiguraci a ekonomickou náročnost? Obvyklá témata diskuzí manažerů výroby i provozu. Ideální variantou je připravit si informace o zatížení stroje – typy materiálů, jejich tloušťky, předkládaná řezná data a množství zpracovávaných dílů pro nejobvyklejší aplikace. K tomu je vhodné nastínit předpokládané extrémy. Následně jsou vám obchodníci schopni poměrně obratem sdělit vhodnou konfiguraci stroje pro vaše potřeby včetně variantních řešení a provozních nákladů.

Ale pojďme zpět k vlastním strojům, dříve se hojně používaly stroje plazmové, případně speciální CO2 lasery. Tyto stroje jsou dnes u většiny aplikací nahrazovány pro své vysoké provozní náklady, omezený způsob využití, vysokou odpadovost materiálu a nekvalitní hranu řezu. V dnešní moderní době, kdy je kladen důraz na rychlost, a zákazník je čím dál tím více náročný na funkčnost, design i kvalitu zpracování, narůstá potřeba využití kvalit laserového zpracovávání kovového materiálu řezacím vláknovým laserem. Díky této skutečnosti můžeme pozorovat vstup laserových pevnolátkových řezacích strojů, které zpracovávají plechové a trubkové kovové materiály z černých, kalených i barevných kovů.

Mezi hlavní pozitiva, které lasery přináší jsou:

Vysoká přesnost zpracování materiálu, a s tím možnost vypouštění dalších operací, jako například vrtaní otvorů.

Možnost použít ve výkresu složitějších tvarů dílců, a tím navýšit funkčnost konstrukce a přesnost spojů (nosné patice se zámky, rámy a jiné).

Zmenšení zóny tepelného vlivu na materiál, díky tomu zajištění stabilnějších fyzikálních vlastností.

Možnost použití společného řezu pro různé dílce (které jsou hodně omezené u řezání plazmou či autogenem), a tím šetření materiálu.

Nesporná menší energetická náročnost jak samotné technologie, tak i nezanedbatelné snížení nákladů na chlazení, ve srovnaní se staršími metodami tepelného řezu (tím také odpadá nutnost povolení a zajištění přívodu vysokého napětí).

Zpracování také barevných kovů beze zbytku, a to s vysokou přesností, což se často používá pro designové práce jak venkovních, tak i vnitřních prostor.

Značení a řezání v rámci jednoho souboru.

Jednodušší obsluha zařízení podpořena skutečností snadnějšího vytvoření výkresu.

Tyto vlastnosti nabízí například CNC laserový řezací stroj HS-G3015E-F60 s vláknovým, neboli fiber laserem, dodávaný naší společností 4ISP. Předváděcí centrum strojů naleznete v Úvalech u Prahy.

 

Stroj nabízí technologii zpracování plechového materiálu až do tloušťky 25 mm formátu až 4 × 2 metry, současně také trubkového a profilového materiálu (v rámci jednoho zařízení) s délkou 6 metrů do průměru 150 mm. Tyto parametry lze také na zakázku upravit. Řídicí systém stroje nepotřebuje další technologickou stanici pro zpracování výkresové dokumentace do podoby, použitelné ve stroji, protože pracuje rovnou z výkresovými formáty. Tímto společnost ušetří další provozní a mzdové náklady a náklady na pořízení technologií. Ceny takovýchto strojů začínají na 2 mil. Kč, ve stavebnictví jsou využívány stroje výkonnější, s cenami nejčastěji mezi 4 a 10 mil. Kč. Software už je také možné rozšířit o nástavbu, která vede skladové hospodářství, připravuje data, automaticky rozmisťuje objekty po ploše s důrazem na maximální úsporu materiálu a co nejkratší dobu zpracování.

Přehled strojů na www.hsg-laser.eu

Ing. Dagmar Smrčinová, manažerka, 4ISP s. r. o.

4ISP s. r. o.
Purkyňova 1805, 250 82 Úvaly
www.4isp.cz