Objevte DATRON NEO – obráběcí stroj nové generace

Před několika měsíci představila německá společnost DATRON AG na českém trhu nový inteligentní frézovací CNC stroj DATRON NEO. Potěšila tak zejména menší firmy, které potřebují být flexibilní a pro něž je už neefektivní zadávat si frézování u externích dodavatelů. Stroj je určen jak pro vývojové kanceláře, které potřebují operativně realizovat změny ve frézovaných konstrukcích svých prototypů a vyvíjených zařízeních, tak pro sériovou výrobu frézovaných dílů.

Společnost DATRON se vždy u svých strojů snažila zjednodušit uživatelské rozhraní tak, aby bylo snadno pochopitelné a aby mohl začít frézovat i člověk, který konstruuje a navrhuje elektronické komponenty. NEO je výjimečný právě v tom, že tuto filozofii dostává na novou úroveň, kdy je ovládání stroje skoro tak snadné jako u domácího spotřebiče – člověk ho vybalí z krabice, kabel zastrčí do zásuvky a frézuje. NEO je stroj s jednoduchou obsluhou a promyšleným příslušenstvím.

Co vám NEO přinese?

Jedním z největších benefitů stroje pro zákazníka je skutečnost, že uživatel nepotřebuje předchozí zkušenosti s CNC frézováním, nebo frézováním obecně. Obsluha stroje je totiž natolik zjednodušená, že uživatel, který doposud s obsluhou CNC obráběcího stroje nepřišel do styku, je schopen po několikaminutovém zaškolení uvést stroj do provozu, připravit a upnout polotovar i potřebné nástroje a spustit připravený frézovací program. Nový přístup k obsluze a ovládání stroje však jistě ocení i zkušení uživatelé. Základem uživatelského rozhraní je 24palcový dotekový displej. Přehledné dlaždicové menu umožňuje rychlý přístup k jednotlivým funkcím stroje a díky dotekovému ovládání a ovládání pomocí gest známých z chytrých telefonů je ovládání stroje a zadávání parametrů zjednodušeno v maximální možné míře.

Pomocí integrované kamery, obrobkové 3D sondy a ovládání prostřednictvím gest, je ustavení obrobku a zaměření jeho vztažných hran opravdu hračkou. Během vteřin je obsluha schopná zaměřit nulový bod bez ohledu na to, zda se jedná o zaměření nulového bodu na některém z rohů, hran, středu obrobku nebo již vyfrézované kontuře. Příprava frézovacího programu probíhá v některém z obvyklých CAD/CAM systémů, jako například SolidWorks®/SolidCam®, PrimCAM, HSM Works, pro které jsou vytvořeny nativní postprocesory pro jazyk Simple, který řídicí systém stroje NEO používá. V případě, že uživatel nepoužívá systém, pro který je již posprocesor do jazyku Simple vytvořen, je možné vygenerovat frézovací program i ve standardním ISO G kódu, který je NEO bez problémů schopen interpretovat. NEO nabízí uživateli obrobitelnou plochu o velikosti 500×400 mm při zachování velice kompaktních vnějších rozměrů. Díky celkové šířce jen 805 mm lze stroj umístit na místo instalace přes většinu standardních dveří. Při celkové hmotnosti cca 700 kg a čtyřem patkám, pomocí kterých je možné stroj ustavit, není problém stroj umístit i v několikapatrových budovách.

Základem stroje je odlitek z minerálního kompozitu s pevným portálem, který zabezpečuje tlumení vibrací vznikající během frézování. O pohon ve všech osách se pak starají bezkartáčové digitální servomotory s přímým pohonem kuličkových šroubů a přesná lineární vedení.

Automatický zásobník nástrojů s integrovaným snímačem délky nástroje obsahuje celkově 24 nástrojových pozic a nabízí tak uživateli dostatečnou variabilitu pro různé aplikace. Vřeteno s výkonem 2 kW a maximálními otáčkami do 40 000 ot./min. je vhodné pro většinu aplikací v jemné mechanice, elektrotechnice prototypování, ale třeba při výrobě razících nástrojů a v mnoha jiných oblastech.

Ke stroji je možné dle požadavků uživatele dodat některou z ucelených sestav upínacího příslušenství, jako je například sada pro vakuové upínání plochých dílů, obsahující vše potřebné (například vakuovou vývěvu, vakuové stoly a spotřební materiál). Instalace příslušenství je stejně jednoduchá jako obsluha stroje a uživatel ji zvládne během několika málo minut. Uživatel může samozřejmě volit i sady pro mechanické upínání do strojních svěráků, T-drážkového stolu nebo sadu pro 4osé obrábění. Stroj svou koncepcí a variabilitou nabízí uživateli široké možnosti využití.