Zlatá medaile MSV 2016 za mobilní platformu kolaborativního robotu

V důsledku trvalých nedostatků odborných profesí ve výrobě, ale i růstu nároků na její kvalitu a efektivitu, jsou již nyní požadovány automatizované výrobní systémy na bázi robotů. Produkty společnosti KUKA Roboter ukazují, jak lze při použití mobility dále zvýšit stupeň flexibility výrobního zařízení, zejména s ohledem na prosazující se koncept Industry 4.0. Průmyslový robot na mobilní platformě se speciálně vyvinutým navigačním software od společnosti KUKA Roboter umožňuje samostatný všesměrový pohyb po pracovišti, bez jakéhokoliv připojení kabelem. Novinka nese název KMR iiwa a otevírá zcela nové možnosti využití automatizační techniky. Význam exponátu potvrzuje ocenění Zlatou medailí MSV 2016.

Společnost KUKA Roboter si pro Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně připravila několik českých výstavních premiér. Flexibilní řada nových robotů KUKA CYBERTECH vyniká především svou výjimečnou kompaktností a nastavuje nové standardy v této kategorii průmyslových robotů. Další premiérou je mobilní platforma KMR iiwa, která umožňuje robotu LBR iiwa autonomní pohyb na pracovišti. Třetím exponátem je velmi netypické nasazení kolaborativního a citlivého robota LBR iiwa, který se ocitne v roli barmana a malíře zároveň.

Nové vlastnosti a standardy kompaktních robotů

Zvyšující se míra automatizace ve všech druzích výroby je výsledkem vývoje průmyslových robotů a snahy jejich výrobců aplikovat v nich svá řešení. Společnost KUKA Roboter proto vyvinula nové, vysoce výkonné roboty s nosností v rozmezí 6-20 kg – řadu KR CYBERTECH nano. Mezi konkurencí vynikají především svou výjimečnou kompaktností, přesností a flexibilitou. Jsou velmi agilní a mají delší dosah. Díky svému kinematickému modelu mohou vykonávat aplikace i ve stísněných a malých prostorech. Řada nastavuje nové standardy v této kategorii průmyslových robotů.

Spolupráce člověk-robot a koncept Industry 4.0

Nové výrobní koncepty pro chytré továrny počítají se spoluprací člověka s robotem.

Tu umožňuje například nová generace citlivých robotů prezentovaná robotem KUKA LBR iiwa, který je k dispozici s nosností 7 nebo 14 kg a má na všech sedmi pohybových osách vestavěné velmi citlivé snímače točivého momentu, usnadňující detekci jakéhokoliv kontaktu robotu s okolními tělesy. Robot LBR iiwa je tak schopen bezpečně zacházet s komponentami a sestavit z nich kompletní díl, vyvinout tu správnou sílu a zamezit nebezpečným a nákladným kolizím. Při kontaktu s překážkou dokáže okamžitě omezit sílu a rychlost pohybu. Nejsou proto nutné bezpečnostní bariéry chránící člověka či technologii.

Expozice KUKA Roboter a velký zájem o prezentované novinky na letošním MSV dávají dobrý předpoklad, že český průmysl může veškeré budoucí výzvy očekávat bez obav.

Zdroj: komunikační agentura SETEVA